or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5745491 CoroMill® 390 Square Shoulder Milling Cutter, R390..Cx Insert, 1.7322 in Cutting, Right Hand
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5745491 CoroMill® 390 Square Shoulder Milling Cutter, R390..Cx Insert, 1.7322 in Cutting, Right Hand
SKU1234800
MFGR #5745491
$/ea
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 390, 1.7322 in Cutting Dia, 3.307 in Overall Length, 0.394 in Maximum Depth of Cut, R390..Cx Insert, 4 Inserts, Insert Compatibility: R390-11, 1.5748 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: R390-044C4-11M060, ISO Code: R390-044C4-11M060, Steel
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 390, 1.7322 in Cutting Dia, 3.307 in Overall Length, 0.394 in Maximum Depth of Cut, R390..Cx Insert, 4 Inserts, Insert Compatibility: R390-11, 1.5748 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: R390-044C4-11M060, ISO Code: R390-044C4-11M060, Steel
Alternate Catalog Number R390-044C4-11M060 ANSI Code R390-044C4-11M060 Catalog Number 5745491 Country of Origin SE Gross Weight Per Pack 1.7000 lb ISO Code R390-044C4-11M060 Item Group 440 Lead Angle 90 ° Material Steel Series CoroMill® 390 UPC 11 69826223668 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Diameter 1.7322 in Cutting Direction Right Hand Insert Compatibility R390-11 Insert Style R390..Cx Maximum Depth of Cut 0.394 in Number of Inserts 4 Overall Length 3.307 in Shank Diameter 1.5748 in Shank Type Coromant Capto® Through Coolant Yes 1 mm D plunge Axial concentric and radial coolant entry 10 bar coolant pressure 40 - 60 deg insert screw clamping interface 44 mm Dia maximum cutting 90 deg cutting edge 60 mm overhang 1.8 deg maximum ramping 25600 r/min cutting feed 1.2 Nm torque 20 life cycle state 1 maximum working engagement ratio Bolt and segment clamping adaptive interface
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R390-044C4-11M060 |
| ANSI Code | R390-044C4-11M060 |
| Catalog Number | 5745491 |
| Country of Origin | SE |
| Gross Weight Per Pack | 1.7000 lb |
| ISO Code | R390-044C4-11M060 |
| Item Group | 440 |
| Lead Angle | 90 ° |
| Material | Steel |
| Series | CoroMill® 390 |
| UPC 11 | 69826223668 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Diameter | 1.7322 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Compatibility | R390-11 |
| Insert Style | R390..Cx |
| Maximum Depth of Cut | 0.394 in |
| Number of Inserts | 4 |
| Overall Length | 3.307 in |
| Shank Diameter | 1.5748 in |
| Shank Type | Coromant Capto® |
| Through Coolant | Yes |
| 1 mm D plunge |
| Axial concentric and radial coolant entry |
| 10 bar coolant pressure |
| 40 - 60 deg insert screw clamping interface |
| 44 mm Dia maximum cutting |
| 90 deg cutting edge |
| 60 mm overhang |
| 1.8 deg maximum ramping |
| 25600 r/min cutting feed |
| 1.2 Nm torque |
| 20 life cycle state |
| 1 maximum working engagement ratio |
| Bolt and segment clamping adaptive interface |