or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5744975 CoroMill® 331 Adjustable Half Side/Face Disc Milling Cutter, 3.937 in Cutting, 1.6535 in Shank, 5.9842 in OAL, R331.52..Axx..R Insert, 1.004 in Max Depth of Cut
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5744975 CoroMill® 331 Adjustable Half Side/Face Disc Milling Cutter, 3.937 in Cutting, 1.6535 in Shank, 5.9842 in OAL, R331.52..Axx..R Insert, 1.004 in Max Depth of Cut
SKU1234501
MFGR #5744975
Your Cost: $1,743.74/ea
Sandvik Coromant Disc Milling Cutter, Adjustable Half Side/Face, Series: CoroMill® 331, 3.937 in Cutting Dia, 5.9842 in Overall Length, 1.004 in Maximum Depth of Cut, R331.52..Axx..R Insert, 8 Inserts, Insert Compatibility: N/R331.1A-08RE0.20-1.54, 1.6535 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 90 deg Cutting Angle, ANSI Code: R331.52-100A42EMR, ISO Code: R331.52-100A42EMR, Steel
Sandvik Coromant Disc Milling Cutter, Adjustable Half Side/Face, Series: CoroMill® 331, 3.937 in Cutting Dia, 5.9842 in Overall Length, 1.004 in Maximum Depth of Cut, R331.52..Axx..R Insert, 8 Inserts, Insert Compatibility: N/R331.1A-08RE0.20-1.54, 1.6535 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 90 deg Cutting Angle, ANSI Code: R331.52-100A42EMR, ISO Code: R331.52-100A42EMR, Steel
ANSI Code R331.52-100A42EMR Catalog Number 5744975 Country of Origin SE Gross Weight Per Pack 4.1800 lb Head Length Steel Insert Gage Screw 42 mm ISO Code R331.52-100A42EMR Material Steel Series CoroMill® 331 Type Adjustable Half Side/Face UPC 11 69826231029 Warranty Adjustable, Half Side and Face Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer SANDVIK COROMANT CO Cutting Angle 90 deg Cutting Diameter 3.937 in Cutting Direction Right Hand Insert Compatibility N/R331.1A-08RE0.20-1.54 Insert Style R331.52..Axx..R Maximum Depth of Cut 1.004 in Number of Inserts 8 Overall Length 5.9842 in Shank Diameter 1.6535 in Shank Length N/R331.1A-08RE0.20-1.54 Shank Type R331.52..Axx..R 40 - 60 deg insert screw clamping Without coolant entry 98.4 mm Dia cutting face contact 20 life cycle state 152 mm L functional 54 mm maximum overhang 0 deg maximum ramping 15900 r/min 1.2 Nm torque
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | R331.52-100A42EMR |
| Catalog Number | 5744975 |
| Country of Origin | SE |
| Gross Weight Per Pack | 4.1800 lb |
| Head Length | Steel |
| Insert Gage Screw | 42 mm |
| ISO Code | R331.52-100A42EMR |
| Material | Steel |
| Series | CoroMill® 331 |
| Type | Adjustable Half Side/Face |
| UPC 11 | 69826231029 |
| Warranty | Adjustable, Half Side and Face |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | SANDVIK COROMANT CO |
| Cutting Angle | 90 deg |
| Cutting Diameter | 3.937 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Compatibility | N/R331.1A-08RE0.20-1.54 |
| Insert Style | R331.52..Axx..R |
| Maximum Depth of Cut | 1.004 in |
| Number of Inserts | 8 |
| Overall Length | 5.9842 in |
| Shank Diameter | 1.6535 in |
| Shank Length | N/R331.1A-08RE0.20-1.54 |
| Shank Type | R331.52..Axx..R |
| 40 - 60 deg insert screw clamping |
| Without coolant entry |
| 98.4 mm Dia cutting face contact |
| 20 life cycle state |
| 152 mm L functional |
| 54 mm maximum overhang |
| 0 deg maximum ramping |
| 15900 r/min |
| 1.2 Nm torque |