or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5744278 CoroMill® 290 Square Shoulder Milling Cutter, R290..Qxx Insert, 6.2992 in Cutting, Right Hand, 0.4212 in Max Depth of Cut
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5744278 CoroMill® 290 Square Shoulder Milling Cutter, R290..Qxx Insert, 6.2992 in Cutting, Right Hand, 0.4212 in Max Depth of Cut
SKU1251313
MFGR #5744278
Your Cost: $1,536.97/ea
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 290, 6.2992 in Cutting Dia, 2.4803 in Overall Length, 0.4212 in Maximum Depth of Cut, R290..Qxx Insert, 8 Inserts, Insert Compatibility: R290-12T308, 1.5748 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: R290-160Q40-12L, ISO Code: R290-160Q40-12L, Steel
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 290, 6.2992 in Cutting Dia, 2.4803 in Overall Length, 0.4212 in Maximum Depth of Cut, R290..Qxx Insert, 8 Inserts, Insert Compatibility: R290-12T308, 1.5748 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: R290-160Q40-12L, ISO Code: R290-160Q40-12L, Steel
ANSI Code R290-160Q40-12L Catalog Number 5744278 Country of Origin US Finish 5512090-09 Gross Weight Per Pack 8.3600 lb Head Length Right Hand Insert Gage Screw 40 mm ISO Code R290-160Q40-12L Material Steel Series CoroMill® 290 Standards ISO 6462:2011 Type Square UPC 11 69826202712 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Diameter 6.2992 in Cutting Direction Right Hand Insert Compatibility R290-12T308 Insert Style R290..Qxx Maximum Depth of Cut 0.4212 in Number of Inserts 8 Overall Length 2.4803 in Shank Diameter 1.5748 in Shank Length 8 Shank Type CoroMill® 290 Without coolant entry Differential cutting pitch 40 - 60 deg insert screw clamping interface 66.7 mm Dia bolt circle 160 mm Dia maximum cutting 90 deg cutting edge 63 mm overhang 0 deg maximum ramping 9250 r/min cutting feed 3 Nm torque 30 life cycle state 1 maximum working engagement ratio 4-bolt adaptive interface
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | R290-160Q40-12L |
| Catalog Number | 5744278 |
| Country of Origin | US |
| Finish | 5512090-09 |
| Gross Weight Per Pack | 8.3600 lb |
| Head Length | Right Hand |
| Insert Gage Screw | 40 mm |
| ISO Code | R290-160Q40-12L |
| Material | Steel |
| Series | CoroMill® 290 |
| Standards | ISO 6462:2011 |
| Type | Square |
| UPC 11 | 69826202712 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Diameter | 6.2992 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Compatibility | R290-12T308 |
| Insert Style | R290..Qxx |
| Maximum Depth of Cut | 0.4212 in |
| Number of Inserts | 8 |
| Overall Length | 2.4803 in |
| Shank Diameter | 1.5748 in |
| Shank Length | 8 |
| Shank Type | CoroMill® 290 |
| Without coolant entry |
| Differential cutting pitch |
| 40 - 60 deg insert screw clamping interface |
| 66.7 mm Dia bolt circle |
| 160 mm Dia maximum cutting |
| 90 deg cutting edge |
| 63 mm overhang |
| 0 deg maximum ramping |
| 9250 r/min cutting feed |
| 3 Nm torque |
| 30 life cycle state |
| 1 maximum working engagement ratio |
| 4-bolt adaptive interface |