or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5744003 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-18 T6 M-MM 2030, S-Square, R245..M-MM Insert, Carbide, 2030, R245-18 T6 M-MM 2030
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5744003 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-18 T6 M-MM 2030, S-Square, R245..M-MM Insert, Carbide, 2030, R245-18 T6 M-MM 2030
SKU401198
MFGR #5744003
Your Cost: $32.95/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..M-MM Insert, S-Square, 0.7086 in Inscribed Circle, 0.2401 in Thickness, 0.7086 in Length, MM Chipbreaker, 0.0393 in Corner Radius, 10 deg Positive Rake, 45 deg Lead Angle, 0.2244 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 2030, ANSI Code: R245-18 T6 M-MM 2030, ISO Code: R245-18 T6 M-MM 2030, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..M-MM Insert, S-Square, 0.7086 in Inscribed Circle, 0.2401 in Thickness, 0.7086 in Length, MM Chipbreaker, 0.0393 in Corner Radius, 10 deg Positive Rake, 45 deg Lead Angle, 0.2244 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 2030, ANSI Code: R245-18 T6 M-MM 2030, ISO Code: R245-18 T6 M-MM 2030, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/P
Alternate Catalog Number R245-18 T6 M-MM 2030 ANSI Code R245-18 T6 M-MM 2030 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5744003 Chipbreaker MM Country of Origin SE Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Hand of Insert Right Insert Size 6.1 mm Insert Style R245..M-MM ISO Code R245-18 T6 M-MM 2030 Item Group 350 Lead Angle 45 deg Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 2030 Material Carbide Material Application Steel and Stainless Steel Material Grade M/P Rake 10 deg Positive Series CoroMill® 245 Shape S-Square Stock Status NONSTOCK Type 5.7 mm UPC 11 69826226365 UPC 12 69826226365 Width UOM in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R245-18 T6 M-MM 2030 |
| ANSI Code | R245-18 T6 M-MM 2030 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5744003 |
| Chipbreaker | MM |
| Country of Origin | SE |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Insert Size | 6.1 mm |
| Insert Style | R245..M-MM |
| ISO Code | R245-18 T6 M-MM 2030 |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 45 deg |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 2030 |
| Material | Carbide |
| Material Application | Steel and Stainless Steel |
| Material Grade | M/P |
| Rake | 10 deg Positive |
| Series | CoroMill® 245 |
| Shape | S-Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 5.7 mm |
| UPC 11 | 69826226365 |
| UPC 12 | 69826226365 |
| Width UOM | in |