or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5743875 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-12 T3 E-KL H13A, S-Square, R245..E-KL Insert, Carbide, H13A, R245-12 T3 E-KL H13A
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5743875 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-12 T3 E-KL H13A, S-Square, R245..E-KL Insert, Carbide, H13A, R245-12 T3 E-KL H13A
SKU57051
MFGR #5743875
Your Cost: $19.47/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..E-KL Insert, S-Square, 0.5275 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.5275 in Length, KL Chipbreaker, 0.059 in Corner Radius, 15 deg Positive Rake, 45 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: R245-12 T3 E-KL H13A, ISO Code: R245-12 T3 E-KL H13A, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: K/N
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..E-KL Insert, S-Square, 0.5275 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.5275 in Length, KL Chipbreaker, 0.059 in Corner Radius, 15 deg Positive Rake, 45 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: R245-12 T3 E-KL H13A, ISO Code: R245-12 T3 E-KL H13A, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: K/N
Alternate Catalog Number R245-12 T3 E-KL H13A Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5743875 Chipbreaker KL Country of Origin JP Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.1600 lb Hand of Insert Right Insert Size 12T3 Insert Style R245..E-KL ISO Code R245-12 T3 E-KL H13A Item Group 350 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Application Cast Iron and Non-Ferrous Metals Material Grade K, N Series CoroMill® 245 Shape Square Stock Status NONSTOCK Thickness 0.156 in UPC 11 69826247013 UPC 12 69826247013
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R245-12 T3 E-KL H13A |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5743875 |
| Chipbreaker | KL |
| Country of Origin | JP |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.1600 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Insert Size | 12T3 |
| Insert Style | R245..E-KL |
| ISO Code | R245-12 T3 E-KL H13A |
| Item Group | 350 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Application | Cast Iron and Non-Ferrous Metals |
| Material Grade | K, N |
| Series | CoroMill® 245 |
| Shape | Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.156 in |
| UPC 11 | 69826247013 |
| UPC 12 | 69826247013 |