or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5743869 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-12 T3 E-W 1025, S-Square, R245..E-W (Tip) Insert, Carbide, 1025, R245-12 T3 E-W 1025
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5743869 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-12 T3 E-W 1025, S-Square, R245..E-W (Tip) Insert, Carbide, 1025, R245-12 T3 E-W 1025
SKU1243667
MFGR #5743869
Your Cost: $35.95/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..E-W (Tip) Insert, S-Square, 0.5275 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.5275 in Length, W Chipbreaker, 0.059 in Corner Radius, 0 deg Rake, 45 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1025, ANSI Code: R245-12 T3 E-W 1025, ISO Code: R245-12 T3 E-W 1025, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..E-W (Tip) Insert, S-Square, 0.5275 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.5275 in Length, W Chipbreaker, 0.059 in Corner Radius, 0 deg Rake, 45 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1025, ANSI Code: R245-12 T3 E-W 1025, ISO Code: R245-12 T3 E-W 1025, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/P
Alternate Catalog Number R245-12 T3 E-W 1025 Catalog Number 5743869 Corner Radius 0.059 in Country of Origin SE Finish PVD-TiAlN+TiN Coated Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 0.1614 in ISO Code R245-12 T3 E-W 1025 Item Group 350 Lead Angle 45 ° Length 0.528 in Material Application Steel and Stainless Steel Series CoroMill® 245 Thickness 0.156 in UPC 11 69826208788 Width 0.528 in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker W Inscribed Circle 0.528 in Insert Size 12T3 Insert Style R245..E-W (Tip) Manufacturer's Grade 1025 Material Carbide Material Grade M, P Shape Square 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 20 deg clearance 2.5 mm D cutting 8.2 mm L wiper edge 500 mm wiper edge radius 90 deg included 45 deg major cutting edge 10 mm L effective cutting edge 1-side cutting 20 life cycle state 1 corner F cutting edge condition 1 cutting edge Screw clamp mounting 0.08 to 0.21 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R245-12 T3 E-W 1025 |
| Catalog Number | 5743869 |
| Corner Radius | 0.059 in |
| Country of Origin | SE |
| Finish | PVD-TiAlN+TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 0.1614 in |
| ISO Code | R245-12 T3 E-W 1025 |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 45 ° |
| Length | 0.528 in |
| Material Application | Steel and Stainless Steel |
| Series | CoroMill® 245 |
| Thickness | 0.156 in |
| UPC 11 | 69826208788 |
| Width | 0.528 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | W |
| Inscribed Circle | 0.528 in |
| Insert Size | 12T3 |
| Insert Style | R245..E-W (Tip) |
| Manufacturer's Grade | 1025 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, P |
| Shape | Square |
| 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 20 deg clearance |
| 2.5 mm D cutting |
| 8.2 mm L wiper edge |
| 500 mm wiper edge radius |
| 90 deg included |
| 45 deg major cutting edge |
| 10 mm L effective cutting edge |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 1 corner |
| F cutting edge condition |
| 1 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.08 to 0.21 mm/r cutting feed |