or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5741633 T-Max® U-Lock Grooving Head, R154.0G-22CC01-415 1020 ANSI, T-Triangle, R/L154.0G Insert, 1020
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5741633 T-Max® U-Lock Grooving Head, R154.0G-22CC01-415 1020 ANSI, T-Triangle, R/L154.0G Insert, 1020
SKU1233118
MFGR #5741633
Your Cost: $34.61/ea
List: Sandvik Coromant Grooving Head, Series: T-Max® U-Lock, R/L154.0G Insert, T-Triangle, 0.1633 in Cutting Width, 0.1023 in Maximum Depth of Cut, CC Chipbreaker, 0.0059 in Corner Radius, 0.219 in Thickness, 0.1633 in Width, 0.3681 in Length, Manufacturers Grade: 1020, ANSI Code: R154.0G-22CC01-415 1020, ISO Code: R154.0G-22CC01-415 1020, Right Hand, Carbide, TiN Coated, Material Grade: H/K/M/N/P/S
Sandvik Coromant Grooving Head, Series: T-Max® U-Lock, R/L154.0G Insert, T-Triangle, 0.1633 in Cutting Width, 0.1023 in Maximum Depth of Cut, CC Chipbreaker, 0.0059 in Corner Radius, 0.219 in Thickness, 0.1633 in Width, 0.3681 in Length, Manufacturers Grade: 1020, ANSI Code: R154.0G-22CC01-415 1020, ISO Code: R154.0G-22CC01-415 1020, Right Hand, Carbide, TiN Coated, Material Grade: H/K/M/N/P/S
ANSI Code R154.0G-22CC01-415 1020 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5741633 Chipbreaker CC Cutting Direction Right Hand Cutting Width 0.0000 Finish Tin Coated Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Hand of Insert Right Insert Size 4.15 mm Insert Style R/L154.0G ISO Code R154.0G-22CC01-415 1020 Lead Angle 5.5626 mm Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1020 Material Carbide Material Grade H/K/M/N/P/S Maximum Depth of Cut 0.1023 in Rake 1020 Series T-Max® U-Lock Shape T-Triangle Stock Status NONSTOCK Type T-Max® U-Lock UPC 11 69826233148 Width UOM IN 0 deg major clearance 0 deg machine side body ER treated cutting edge 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 0.05 to 0.13 mm cutting width tolerance 12.7 mm inscribed circle 1-Side cutting +/-0.02 mm corner radius tolerance 40 life cycle state
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | R154.0G-22CC01-415 1020 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5741633 |
| Chipbreaker | CC |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Width | 0.0000 |
| Finish | Tin Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Insert Size | 4.15 mm |
| Insert Style | R/L154.0G |
| ISO Code | R154.0G-22CC01-415 1020 |
| Lead Angle | 5.5626 mm |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1020 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H/K/M/N/P/S |
| Maximum Depth of Cut | 0.1023 in |
| Rake | 1020 |
| Series | T-Max® U-Lock |
| Shape | T-Triangle |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | T-Max® U-Lock |
| UPC 11 | 69826233148 |
| Width UOM | IN |
| 0 deg major clearance |
| 0 deg machine side body |
| ER treated cutting edge |
| 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 0.05 to 0.13 mm cutting width tolerance |
| 12.7 mm inscribed circle |
| 1-Side cutting |
| +/-0.02 mm corner radius tolerance |
| 40 life cycle state |