or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5741147 T-Max® Q-Cut, Right Hand, N151.3-400-30- 7G Insert, 30 Insert Seat
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5741147 T-Max® Q-Cut, Right Hand, N151.3-400-30- 7G Insert, 30 Insert Seat
SKU1246484
MFGR #5741147
Your Cost: $259.85/ea
Sandvik Coromant Shank Tool, Series: T-Max® Q-Cut, Insert Compatibility: N151.3-400-30- 7G, RG151.37-2525-027B30, 6.2952 in Overall Length, Rectangular Shank, 0.9842 in H x 0.9842 in W Shank, 30 Insert Seat, Right Hand Cutting, 1.0629 in ID x 1.3779 to 1.7716 in OD Groove Width, Steel
Sandvik Coromant Shank Tool, Series: T-Max® Q-Cut, Insert Compatibility: N151.3-400-30- 7G, RG151.37-2525-027B30, 6.2952 in Overall Length, Rectangular Shank, 0.9842 in H x 0.9842 in W Shank, 30 Insert Seat, Right Hand Cutting, 1.0629 in ID x 1.3779 to 1.7716 in OD Groove Width, Steel
Alternate Catalog Number RG151.37-2525-027B30 Catalog Number 5741147 Country of Origin SE Gross Weight Per Pack 2.0900 lb Item Group 480 Material Steel Maximum Workpiece Diameter 1.772 in Minimum Hole Diameter 1.063 in Series T-Max® Q-Cut Through Coolant [Yes|No] No Toolholder Type RG151.37 UPC 11 69826212551 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Clamp Type Screw Cutting Direction Right Hand Insert Compatibility N151.3-400-30- 7G Insert Seat Size 30 Overall Length 5.906 in Screw Type Socket Head Cap Shank Size 0.984 in H x 0.984 in W Shank Type Rectangular Excellent surface finish due to wiper technology Proven, versatile system Dedicated geometries and grades for all materials Without coolant entry No coolant exit 0 deg inclination 0 deg rake orthogonal 90 deg cutting edge 26 mm minimum overhang 47 mm width to cutting item reference point 3 Nm torque 2 axial groove support direction 25 mm W shank 47 mm W functiona ANSI Code: RG151.37-2525-027B30 ISO Code: RG151.37-2525-027B30
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RG151.37-2525-027B30 |
| Catalog Number | 5741147 |
| Country of Origin | SE |
| Gross Weight Per Pack | 2.0900 lb |
| Item Group | 480 |
| Material | Steel |
| Maximum Workpiece Diameter | 1.772 in |
| Minimum Hole Diameter | 1.063 in |
| Series | T-Max® Q-Cut |
| Through Coolant [Yes|No] | No |
| Toolholder Type | RG151.37 |
| UPC 11 | 69826212551 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Clamp Type | Screw |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Compatibility | N151.3-400-30- 7G |
| Insert Seat Size | 30 |
| Overall Length | 5.906 in |
| Screw Type | Socket Head Cap |
| Shank Size | 0.984 in H x 0.984 in W |
| Shank Type | Rectangular |
| Excellent surface finish due to wiper technology |
| Proven, versatile system |
| Dedicated geometries and grades for all materials |
| Without coolant entry |
| No coolant exit |
| 0 deg inclination |
| 0 deg rake orthogonal |
| 90 deg cutting edge |
| 26 mm minimum overhang |
| 47 mm width to cutting item reference point |
| 3 Nm torque |
| 2 axial groove support direction |
| 25 mm W shank |
| 47 mm W functiona |
| ANSI Code: RG151.37-2525-027B30 |
| ISO Code: RG151.37-2525-027B30 |