or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5740730 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, RCMT 16 06 M0-SM 1115, R-Round, RCMT Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5740730 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, RCMT 16 06 M0-SM 1115, R-Round, RCMT Insert
SKU1246096
MFGR #5740730
Your Cost: $28.83/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, RCMT Insert, R-Round, 4 mm Maximum Depth of Cut, 0.6299 in Inscribed Circle, 1/4 in Thickness, SM Chipbreaker, 0.3149 in Corner Radius, 0.2165 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1115, ANSI Code: RCMT 16 06 M0-SM 1115, ISO Code: RCMT 16 06 M0-SM 1115, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/S
Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, RCMT Insert, R-Round, 4 mm Maximum Depth of Cut, 0.6299 in Inscribed Circle, 1/4 in Thickness, SM Chipbreaker, 0.3149 in Corner Radius, 0.2165 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1115, ANSI Code: RCMT 16 06 M0-SM 1115, ISO Code: RCMT 16 06 M0-SM 1115, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/S
Alternate Catalog Number RCMT 16 06 M0-SM 1115 ANSI Code RCMT 16 06 M0-SM 1115 Catalog Number 5740730 Corner Radius 0.315 in Country of Origin IN Finish PVD-TiAlN+AlCr2O3 Coated For Use On Heat Resistant Super Alloys and Stainless Steel Gross Weight Per Pack 0.3700 lb Hole Diameter 0.2165 in ISO Code RCMT 16 06 M0-SM 1115 Item Group 120 Relief Angle 7 ° Series CoroTurn® 107 Thickness 1/4 in Type 1-Sided Basic Shape UPC 11 69826247056 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker SM Cutting Direction Neutral Inscribed Circle 0.63 in Insert Size 1606M0 Insert Style RCMT Manufacturer's Grade 1115 Material Carbide Material Grade M, S Maximum Depth of Cut 0.157 in Rake Positive Seat Size 16 Shape Round Cast iron machining with hard scale Interrupted cuts Hard machining of steel materials Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RCMT 16 06 M0-SM 1115 |
| ANSI Code | RCMT 16 06 M0-SM 1115 |
| Catalog Number | 5740730 |
| Corner Radius | 0.315 in |
| Country of Origin | IN |
| Finish | PVD-TiAlN+AlCr2O3 Coated |
| For Use On | Heat Resistant Super Alloys and Stainless Steel |
| Gross Weight Per Pack | 0.3700 lb |
| Hole Diameter | 0.2165 in |
| ISO Code | RCMT 16 06 M0-SM 1115 |
| Item Group | 120 |
| Relief Angle | 7 ° |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Thickness | 1/4 in |
| Type | 1-Sided Basic Shape |
| UPC 11 | 69826247056 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | SM |
| Cutting Direction | Neutral |
| Inscribed Circle | 0.63 in |
| Insert Size | 1606M0 |
| Insert Style | RCMT |
| Manufacturer's Grade | 1115 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, S |
| Maximum Depth of Cut | 0.157 in |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 16 |
| Shape | Round |
| Cast iron machining with hard scale |
| Interrupted cuts |
| Hard machining of steel materials |
| Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times |
| Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability |
| Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries |
| Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts |
| Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection |
| Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation |
| Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance |