or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5740603 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, RCMT 22 235, R-Round, RCMT Insert, 235, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5740603 CoroTurn® 107 Basic Shape Positive Turning Insert, RCMT 22 235, R-Round, RCMT Insert, 235, Carbide
SKU360399
MFGR #5740603
Your Cost: $9.77/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, RCMT Insert, R-Round, 2.4 mm Maximum Depth of Cut, 1/4 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, RCMT Chipbreaker, 1/8 in Corner Radius, 0.1102 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 235, ANSI Code: RCMT 22 235, ISO Code: RCMT 06 03 00 235, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: M
Sandvik Coromant Turning Insert, Basic Shape Positive, Series: CoroTurn® 107, RCMT Insert, R-Round, 2.4 mm Maximum Depth of Cut, 1/4 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, RCMT Chipbreaker, 1/8 in Corner Radius, 0.1102 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 235, ANSI Code: RCMT 22 235, ISO Code: RCMT 06 03 00 235, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: M
Alternate Catalog Number RCMT 22 235 ANSI Code RCMT 22 235 Catalog Number 5740603 Corner Radius 1/8 in Country of Origin US Finish CVD-TiCN+TiN Coated Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Hole Diameter 0.1102 in ISO Code RCMT 06 03 00 235 Item Group 130 Relief Angle 7 ° Series CoroTurn® 107 Thickness 1/8 in Type 1-Sided Basic Shape UPC 11 69826272279 UPC 12 69826272279 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Direction Neutral For Use On Stainless Steel and Steel Inscribed Circle 1/4 in Insert Size 22 Insert Style RCMT Manufacturer's Grade 235 Material Carbide Material Grade M, P Maximum Depth of Cut 0.063 in Rake Positive Seat Size 06 Shape Round Machining of long chipping materials Can be used universally in a wide range of applications Straight cutting edge for C, S and T basic shapes, for use as a chamfer insert in boring tools Circumference precision-ground Circumference precision-sintered Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RCMT 22 235 |
| ANSI Code | RCMT 22 235 |
| Catalog Number | 5740603 |
| Corner Radius | 1/8 in |
| Country of Origin | US |
| Finish | CVD-TiCN+TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Hole Diameter | 0.1102 in |
| ISO Code | RCMT 06 03 00 235 |
| Item Group | 130 |
| Relief Angle | 7 ° |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Thickness | 1/8 in |
| Type | 1-Sided Basic Shape |
| UPC 11 | 69826272279 |
| UPC 12 | 69826272279 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Direction | Neutral |
| For Use On | Stainless Steel and Steel |
| Inscribed Circle | 1/4 in |
| Insert Size | 22 |
| Insert Style | RCMT |
| Manufacturer's Grade | 235 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, P |
| Maximum Depth of Cut | 0.063 in |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 06 |
| Shape | Round |
| Machining of long chipping materials |
| Can be used universally in a wide range of applications |
| Straight cutting edge for C, S and T basic shapes, for use as a chamfer insert in boring tools |
| Circumference precision-ground |
| Circumference precision-sintered |
| Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times |
| Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability |
| Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries |
| Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts |
| Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection |
| Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation |
| Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance |