or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5740511 CoroMill® 200 Milling Insert, RCKT 20 06 M0-PM 1030 ANSI, R-Round, RCKT-PM Insert, Carbide, 1030
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5740511 CoroMill® 200 Milling Insert, RCKT 20 06 M0-PM 1030 ANSI, R-Round, RCKT-PM Insert, Carbide, 1030
SKU1255071
MFGR #5740511
Your Cost: $26.93/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 200, RCKT-PM Insert, R-Round, 0.7874 in Inscribed Circle, 1/4 in Thickness, PM Chipbreaker, 0.3937 in Corner Radius, Positive Rake, 7 deg Lead Angle, 0.2559 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1030, ANSI Code: RCKT 20 06 M0-PM 1030, ISO Code: RCKT 20 06 M0-PM 1030, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: H/M/N/P/S
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 200, RCKT-PM Insert, R-Round, 0.7874 in Inscribed Circle, 1/4 in Thickness, PM Chipbreaker, 0.3937 in Corner Radius, Positive Rake, 7 deg Lead Angle, 0.2559 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1030, ANSI Code: RCKT 20 06 M0-PM 1030, ISO Code: RCKT 20 06 M0-PM 1030, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: H/M/N/P/S
ANSI Code RCKT 20 06 M0-PM 1030 Catalog Number 5740511 Corner Radius 0.3937 in Country of Origin JP Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 0.2559 in Included Angle R - Round ISO Code RCKT 20 06 M0-PM 1030 Lead Angle 7 deg Length Carbide Series CoroMill® 200 Thickness 1/4 in Type RCKT 20 06 M0-PM 1030 UPC 11 69826242406 Width H, M, N, P, S Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer SANDVIK COROMANT CO Chipbreaker PM Inscribed Circle 0.7874 in Insert Size PVD Coated Insert Style RCKT-PM Manufacturer's Grade 1030 Material Carbide Material Grade H/M/N/P/S Rake Positive Shape R-Round 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 7 deg clearance 2.93 mm D cutting 1-side cutting 20 life cycle state 8 corner E cutting edge condition 8 cutting edge Screw clamp mounting 0.1 to 0.28 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | RCKT 20 06 M0-PM 1030 |
| Catalog Number | 5740511 |
| Corner Radius | 0.3937 in |
| Country of Origin | JP |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 0.2559 in |
| Included Angle | R - Round |
| ISO Code | RCKT 20 06 M0-PM 1030 |
| Lead Angle | 7 deg |
| Length | Carbide |
| Series | CoroMill® 200 |
| Thickness | 1/4 in |
| Type | RCKT 20 06 M0-PM 1030 |
| UPC 11 | 69826242406 |
| Width | H, M, N, P, S |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | SANDVIK COROMANT CO |
| Chipbreaker | PM |
| Inscribed Circle | 0.7874 in |
| Insert Size | PVD Coated |
| Insert Style | RCKT-PM |
| Manufacturer's Grade | 1030 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H/M/N/P/S |
| Rake | Positive |
| Shape | R-Round |
| 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 7 deg clearance |
| 2.93 mm D cutting |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 8 corner |
| E cutting edge condition |
| 8 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.1 to 0.28 mm/r cutting feed |