or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5740315 CoroMill® 390 Square Shoulder Milling Cutter, RA390..Jxx Insert, 7.874 in Cutting, Right Hand
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5740315 CoroMill® 390 Square Shoulder Milling Cutter, RA390..Jxx Insert, 7.874 in Cutting, Right Hand
SKU1254669
MFGR #5740315
Your Cost: $2,134.07/ea
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 390, 7.874 in Cutting Dia, 2.4803 in Overall Length, 0.6062 in Maximum Depth of Cut, RA390..Jxx Insert, 10 Inserts, Insert Compatibility: R390-18, 1-7/8 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA390-200J47.625-18L, ISO Code: RA390-200J47.625-18L, Steel
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 390, 7.874 in Cutting Dia, 2.4803 in Overall Length, 0.6062 in Maximum Depth of Cut, RA390..Jxx Insert, 10 Inserts, Insert Compatibility: R390-18, 1-7/8 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA390-200J47.625-18L, ISO Code: RA390-200J47.625-18L, Steel
ANSI Code RA390-200J47.625-18L Catalog Number 5740315 Country of Origin JP Gross Weight Per Pack 18.2600 lb Head Length Steel Insert Gage Screw 47.625 mm ISO Code RA390-200J47.625-18L Material Steel Series CoroMill® 390 Type Square UPC 11 69826221234 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer SANDVIK COROMANT CO Cutting Diameter 7.874 in Cutting Direction Right Hand Insert Compatibility R390-18 Insert Style RA390..Jxx Maximum Depth of Cut 0.6062 in Number of Inserts 10 Overall Length 2.4803 in Shank Diameter 1-7/8 in Shank Length Square Shank Type 47.625 mm 0 mm D plunge Without coolant entry Differential cutting pitch 40 - 60 deg insert screw clamping interface 66.7 mm Dia bolt circle 200 mm Dia maximum cutting 90 deg cutting edge 63 mm overhang 0 deg maximum ramping 3600 r/min 3 Nm torque 20 life cycle state 1 maximum working engagement ratio 4-bolt adaptive interface
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | RA390-200J47.625-18L |
| Catalog Number | 5740315 |
| Country of Origin | JP |
| Gross Weight Per Pack | 18.2600 lb |
| Head Length | Steel |
| Insert Gage Screw | 47.625 mm |
| ISO Code | RA390-200J47.625-18L |
| Material | Steel |
| Series | CoroMill® 390 |
| Type | Square |
| UPC 11 | 69826221234 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | SANDVIK COROMANT CO |
| Cutting Diameter | 7.874 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Compatibility | R390-18 |
| Insert Style | RA390..Jxx |
| Maximum Depth of Cut | 0.6062 in |
| Number of Inserts | 10 |
| Overall Length | 2.4803 in |
| Shank Diameter | 1-7/8 in |
| Shank Length | Square |
| Shank Type | 47.625 mm |
| 0 mm D plunge |
| Without coolant entry |
| Differential cutting pitch |
| 40 - 60 deg insert screw clamping interface |
| 66.7 mm Dia bolt circle |
| 200 mm Dia maximum cutting |
| 90 deg cutting edge |
| 63 mm overhang |
| 0 deg maximum ramping |
| 3600 r/min |
| 3 Nm torque |
| 20 life cycle state |
| 1 maximum working engagement ratio |
| 4-bolt adaptive interface |