or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5740087 CoroMill® 390 Square Shoulder Milling Cutter, RA390..Mxx (LE) Insert, 1-1/2 in Cutting, Right Hand, 2.13 in Max Depth of Cut
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5740087 CoroMill® 390 Square Shoulder Milling Cutter, RA390..Mxx (LE) Insert, 1-1/2 in Cutting, Right Hand, 2.13 in Max Depth of Cut
SKU1255236
MFGR #5740087
$/ea
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 390, 1-1/2 in Cutting Dia, 5.4179 in Overall Length, 2.13 in Maximum Depth of Cut, RA390..Mxx (LE) Insert, 12 Inserts, Insert Compatibility: R390-11, 1-1/2 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA390-038M38-54L, ISO Code: RA390-038M38-54L, Steel
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 390, 1-1/2 in Cutting Dia, 5.4179 in Overall Length, 2.13 in Maximum Depth of Cut, RA390..Mxx (LE) Insert, 12 Inserts, Insert Compatibility: R390-11, 1-1/2 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA390-038M38-54L, ISO Code: RA390-038M38-54L, Steel
Alternate Catalog Number RA390-038M38-54L ANSI Code RA390-038M38-54L Catalog Number 5740087 Country of Origin SE Finish 5513024-01 Gross Weight Per Pack 3.1000 lb Head Length 5763233 Screw and 5764167 Key Insert Gage Screw 38.1 mm ISO Code RA390-038M38-54L Item Group 440 Lead Angle 90 Material Steel Series CoroMill® 390 Type Square UPC 11 69826217318 Warranty Square Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Diameter 1-1/2 in Cutting Direction Right Hand Insert Compatibility R390-11 Insert Style RA390..Mxx (LE) Maximum Depth of Cut 2.13 in Number of Inserts 12 Overall Length 5.4179 in Shank Diameter 1-1/2 in Shank Length 38.1 mm Shank Type RA390-038M38-54L Without coolant entry 40 - 60 deg insert screw clamping interface 38.1 mm Dia maximum cutting 35.71 mm h shank 90 deg cutting edge 66.87 mm L usable 69.357 mm overhang 0 deg maximum ramping 19500 r/min cutting feed 1.2 Nm torque 20 life cycle state 1 maximum working engagement ratio Weldon (DIN1835-B / DIN6535-HB) adaptive interface
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RA390-038M38-54L |
| ANSI Code | RA390-038M38-54L |
| Catalog Number | 5740087 |
| Country of Origin | SE |
| Finish | 5513024-01 |
| Gross Weight Per Pack | 3.1000 lb |
| Head Length | 5763233 Screw and 5764167 Key |
| Insert Gage Screw | 38.1 mm |
| ISO Code | RA390-038M38-54L |
| Item Group | 440 |
| Lead Angle | 90 |
| Material | Steel |
| Series | CoroMill® 390 |
| Type | Square |
| UPC 11 | 69826217318 |
| Warranty | Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Diameter | 1-1/2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Compatibility | R390-11 |
| Insert Style | RA390..Mxx (LE) |
| Maximum Depth of Cut | 2.13 in |
| Number of Inserts | 12 |
| Overall Length | 5.4179 in |
| Shank Diameter | 1-1/2 in |
| Shank Length | 38.1 mm |
| Shank Type | RA390-038M38-54L |
| Without coolant entry |
| 40 - 60 deg insert screw clamping interface |
| 38.1 mm Dia maximum cutting |
| 35.71 mm h shank |
| 90 deg cutting edge |
| 66.87 mm L usable |
| 69.357 mm overhang |
| 0 deg maximum ramping |
| 19500 r/min cutting feed |
| 1.2 Nm torque |
| 20 life cycle state |
| 1 maximum working engagement ratio |
| Weldon (DIN1835-B / DIN6535-HB) adaptive interface |