or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5739790 CoroMill® 390 Square Shoulder Milling Cutter, RA390..Rxx Insert, 3 in Cutting, Right Hand, 0.6062 in Max Depth of Cut
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5739790 CoroMill® 390 Square Shoulder Milling Cutter, RA390..Rxx Insert, 3 in Cutting, Right Hand, 0.6062 in Max Depth of Cut
SKU278443
MFGR #5739790
Your Cost: $1,093.72/ea
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 390, 3 in Cutting Dia, 1.9685 in Overall Length, 0.6062 in Maximum Depth of Cut, RA390..Rxx Insert, 6 Inserts, Insert Compatibility: R390-18, 1 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA390-076R25-18M, ISO Code: RA390-076R25-18M, Steel
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 390, 3 in Cutting Dia, 1.9685 in Overall Length, 0.6062 in Maximum Depth of Cut, RA390..Rxx Insert, 6 Inserts, Insert Compatibility: R390-18, 1 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA390-076R25-18M, ISO Code: RA390-076R25-18M, Steel
Alternate Catalog Number RA390-076R25-18M ANSI Code RA390-076R25-18M Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5739790 Country of Origin US Cutting Diameter 3 in Cutting Direction Right Hand Finish 5680046-02 Gross Weight Per Pack 5.7200 lb Head Length 50 mm Insert Compatibility R390-18 Insert Gage Screw 25.4 mm Insert Style RA390..Rxx ISO Code RA390-076R25-18M Item Group 450 Manufacturer Sandvik Coromant Material Steel Number of Inserts 6 Series CoroMill® 390 Shank Diameter 1 in Shank Type 5763137 Screw and 5764131 Key Standards ISO 6462:2011 Stock Status NONSTOCK Type Square UPC 11 69826218705 UPC 12 69826218705
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RA390-076R25-18M |
| ANSI Code | RA390-076R25-18M |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5739790 |
| Country of Origin | US |
| Cutting Diameter | 3 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | 5680046-02 |
| Gross Weight Per Pack | 5.7200 lb |
| Head Length | 50 mm |
| Insert Compatibility | R390-18 |
| Insert Gage Screw | 25.4 mm |
| Insert Style | RA390..Rxx |
| ISO Code | RA390-076R25-18M |
| Item Group | 450 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Material | Steel |
| Number of Inserts | 6 |
| Series | CoroMill® 390 |
| Shank Diameter | 1 in |
| Shank Type | 5763137 Screw and 5764131 Key |
| Standards | ISO 6462:2011 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Square |
| UPC 11 | 69826218705 |
| UPC 12 | 69826218705 |