or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5739741 CoroMill® 245 Face Milling Cutter, 3 in Cutting, 1 in Shank, 1.9685 in OAL, RA245..Rxx Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5739741 CoroMill® 245 Face Milling Cutter, 3 in Cutting, 1 in Shank, 1.9685 in OAL, RA245..Rxx Insert
SKU401197
MFGR #5739741
Your Cost: $865.73/ea
Sandvik Coromant Face Milling Cutter, Series: CoroMill® 245, 3 in Cutting Dia, 1.9685 in Overall Length, 0.3937 in Maximum Depth of Cut, RA245..Rxx Insert, 5 Inserts, Insert Compatibility: R245-18T6, 1 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 45 deg Cutting Angle, ANSI Code: RA245-076R25-18H, ISO Code: RA245-076R25-18H, Steel
Sandvik Coromant Face Milling Cutter, Series: CoroMill® 245, 3 in Cutting Dia, 1.9685 in Overall Length, 0.3937 in Maximum Depth of Cut, RA245..Rxx Insert, 5 Inserts, Insert Compatibility: R245-18T6, 1 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 45 deg Cutting Angle, ANSI Code: RA245-076R25-18H, ISO Code: RA245-076R25-18H, Steel
Alternate Catalog Number RA245-076R25-18H ANSI Code RA245-076R25-18H Arbor Hole Diameter 1 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5739741 Country of Origin SE Cutting Angle 45 deg Cutting Diameter 3 in Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 3.0800 lb Head Length RA245..Rxx Insert Compatibility R245-18T6 Insert Gage Screw 25.4 mm Insert Style RA245..Rxx ISO Code RA245-076R25-18H Item Group 450 Lead Angle 45 Manufacturer Sandvik Coromant Material Steel Maximum Depth of Cut 0.3937 in Number of Inserts 5 Overall Length 1.9685 in Series CoroMill® 245 Shank Diameter 1 in Shank Length 5 Shank Type CoroMill® 245 Standards ISO 6462:2011 Stock Status NONSTOCK Type 25.4 mm UPC 11 69826226938 UPC 12 69826226938 Without coolant entry Differential cutting pitch 40 - 60 deg insert screw clamping interface 95.00108 mm Dia maximum cutting 9.75 mm W keyway 50 mm overhang 0 deg maximum ramping 6300 r/min cutting feed 5 Nm torque 20 life cycle state Cutter retaining screw adaptive interface
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RA245-076R25-18H |
| ANSI Code | RA245-076R25-18H |
| Arbor Hole Diameter | 1 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5739741 |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Angle | 45 deg |
| Cutting Diameter | 3 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 3.0800 lb |
| Head Length | RA245..Rxx |
| Insert Compatibility | R245-18T6 |
| Insert Gage Screw | 25.4 mm |
| Insert Style | RA245..Rxx |
| ISO Code | RA245-076R25-18H |
| Item Group | 450 |
| Lead Angle | 45 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Material | Steel |
| Maximum Depth of Cut | 0.3937 in |
| Number of Inserts | 5 |
| Overall Length | 1.9685 in |
| Series | CoroMill® 245 |
| Shank Diameter | 1 in |
| Shank Length | 5 |
| Shank Type | CoroMill® 245 |
| Standards | ISO 6462:2011 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 25.4 mm |
| UPC 11 | 69826226938 |
| UPC 12 | 69826226938 |
| Without coolant entry |
| Differential cutting pitch |
| 40 - 60 deg insert screw clamping interface |
| 95.00108 mm Dia maximum cutting |
| 9.75 mm W keyway |
| 50 mm overhang |
| 0 deg maximum ramping |
| 6300 r/min cutting feed |
| 5 Nm torque |
| 20 life cycle state |
| Cutter retaining screw adaptive interface |