or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5739695 CoroMill® 290 Square Shoulder Milling Cutter, RA290..Rxx Insert, 2-1/2 in Cutting, Right Hand, 0.4209 in Max Depth of Cut
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5739695 CoroMill® 290 Square Shoulder Milling Cutter, RA290..Rxx Insert, 2-1/2 in Cutting, Right Hand, 0.4209 in Max Depth of Cut
SKU1254999
MFGR #5739695
$/ea
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 290, 2-1/2 in Cutting Dia, 1.575 in Overall Length, 0.4209 in Maximum Depth of Cut, RA290..Rxx Insert, 6 Inserts, Insert Compatibility: R290-12T308, 3/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA290-063R19-12H, ISO Code: RA290-063R19-12H, Steel
Sandvik Coromant Shoulder Milling Cutter, Square, Series: CoroMill® 290, 2-1/2 in Cutting Dia, 1.575 in Overall Length, 0.4209 in Maximum Depth of Cut, RA290..Rxx Insert, 6 Inserts, Insert Compatibility: R290-12T308, 3/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA290-063R19-12H, ISO Code: RA290-063R19-12H, Steel
Additional Spare Parts 5512065-01 ANSI Code RA290-063R19-12H Catalog Number 5739695 Country of Origin US Finish 5513020-32 Gross Weight Per Pack 1.1700 lb Head Length 40.005 mm Insert Gage Screw Square ISO Code RA290-063R19-12H Key 5680048-01 Material Steel Series CoroMill® 290 Standards ISO 6462:2011 Type Square UPC 11 69826202592 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Diameter 2-1/2 in Cutting Direction Right Hand Insert Compatibility R290-12T308 Insert Style RA290..Rxx Maximum Depth of Cut 0.4209 in Number of Inserts 6 Overall Length 1.575 in Shank Diameter 3/4 in Shank Length RA290..Rxx Shank Type 6 Without coolant entry 40 - 60 deg insert screw clamping interface 63.5 mm Dia maximum cutting 90 deg cutting edge 40.005 mm overhang 0 deg maximum ramping 15900 r/min 3 Nm torque 30 life cycle state 1 maximum working engagement ratio Hexagon socket head cap screw adaptive interface
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Additional Spare Parts | 5512065-01 |
| ANSI Code | RA290-063R19-12H |
| Catalog Number | 5739695 |
| Country of Origin | US |
| Finish | 5513020-32 |
| Gross Weight Per Pack | 1.1700 lb |
| Head Length | 40.005 mm |
| Insert Gage Screw | Square |
| ISO Code | RA290-063R19-12H |
| Key | 5680048-01 |
| Material | Steel |
| Series | CoroMill® 290 |
| Standards | ISO 6462:2011 |
| Type | Square |
| UPC 11 | 69826202592 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Diameter | 2-1/2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Compatibility | R290-12T308 |
| Insert Style | RA290..Rxx |
| Maximum Depth of Cut | 0.4209 in |
| Number of Inserts | 6 |
| Overall Length | 1.575 in |
| Shank Diameter | 3/4 in |
| Shank Length | RA290..Rxx |
| Shank Type | 6 |
| Without coolant entry |
| 40 - 60 deg insert screw clamping interface |
| 63.5 mm Dia maximum cutting |
| 90 deg cutting edge |
| 40.005 mm overhang |
| 0 deg maximum ramping |
| 15900 r/min |
| 3 Nm torque |
| 30 life cycle state |
| 1 maximum working engagement ratio |
| Hexagon socket head cap screw adaptive interface |