or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5739633 T-Max P Shank Tool, PDJNR/L Tool Holder, DNMG 110408 (MIIDM) and DNMG 332 (MIIDN) Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5739633 T-Max P Shank Tool, PDJNR/L Tool Holder, DNMG 110408 (MIIDM) and DNMG 332 (MIIDN) Insert
SKU1237011
MFGR #5739633
Your Cost: $159.12/ea
Sandvik Coromant Shank Tool, Series: T-Max P, PDJNR/L Tool Holder, 3.937 in Overall Length, Rectangle Shank, 0.63 in H x 0.63 in W Shank, Insert Compatibility: DNMG 110408 (MIIDM) and DNMG 332 (MIIDN), 3/8 Insert Seat, Right Hand Cutting, -3 deg Lead Angle, ANSI Code: PDJNR 1616H 11, ISO Code: PDJNR 1616H 11, -6 deg Rake, Steel
Sandvik Coromant Shank Tool, Series: T-Max P, PDJNR/L Tool Holder, 3.937 in Overall Length, Rectangle Shank, 0.63 in H x 0.63 in W Shank, Insert Compatibility: DNMG 110408 (MIIDM) and DNMG 332 (MIIDN), 3/8 Insert Seat, Right Hand Cutting, -3 deg Lead Angle, ANSI Code: PDJNR 1616H 11, ISO Code: PDJNR 1616H 11, -6 deg Rake, Steel
Alternate Catalog Number PDJNR 1616H 11 ANSI Code PDJNR 1616H 11 Catalog Number 5739633 Country of Origin SE Gross Weight Per Pack 0.4800 lb Insert Seat Size 3/8 ISO Code PDJNR 1616H 11 Item Group 210 Lead Angle -3 deg Material Steel Series T-Max P Shank Size 0.63 in H x 0.63 in W Shank Type Rectangle UPC 11 69826214699 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Direction Right Hand Insert Compatibility DNMG 110408 (MIIDM) and DNMG 332 (MIIDN) Overall Length 3.937 in Rake -6 deg Tool Holder Style PDJNR/L 0 deg body machine side 0 deg body workpiece side Without coolant entry No coolant exit -7 deg inclination 93 deg cutting edge 27 deg maximum ramping 20 life cycle state 29.7 mm maximum overhang 2 Nm torque 20 mm W functional Lever hole clamping D - 55 deg diamond insert ANSI Code: PDJNR 1616H 11 ISO Code: PDJNR 1616H 11
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | PDJNR 1616H 11 |
| ANSI Code | PDJNR 1616H 11 |
| Catalog Number | 5739633 |
| Country of Origin | SE |
| Gross Weight Per Pack | 0.4800 lb |
| Insert Seat Size | 3/8 |
| ISO Code | PDJNR 1616H 11 |
| Item Group | 210 |
| Lead Angle | -3 deg |
| Material | Steel |
| Series | T-Max P |
| Shank Size | 0.63 in H x 0.63 in W |
| Shank Type | Rectangle |
| UPC 11 | 69826214699 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Compatibility | DNMG 110408 (MIIDM) and DNMG 332 (MIIDN) |
| Overall Length | 3.937 in |
| Rake | -6 deg |
| Tool Holder Style | PDJNR/L |
| 0 deg body machine side |
| 0 deg body workpiece side |
| Without coolant entry |
| No coolant exit |
| -7 deg inclination |
| 93 deg cutting edge |
| 27 deg maximum ramping |
| 20 life cycle state |
| 29.7 mm maximum overhang |
| 2 Nm torque |
| 20 mm W functional |
| Lever hole clamping |
| D - 55 deg diamond insert |
| ANSI Code: PDJNR 1616H 11 |
| ISO Code: PDJNR 1616H 11 |