or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5739493 CoroMill® 200 Milling Insert, RCKT 09 T3 00-PH 4240, R-Round, RCKT-PH (INCH) Insert, Carbide, 4240, RCKT 09 T3 00-PH 4240
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5739493 CoroMill® 200 Milling Insert, RCKT 09 T3 00-PH 4240, R-Round, RCKT-PH (INCH) Insert, Carbide, 4240, RCKT 09 T3 00-PH 4240
SKU1255167
MFGR #5739493
Your Cost: $11.36/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 200, RCKT-PH (INCH) Insert, R-Round, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, PH Chipbreaker, 0.1874 in Corner Radius, Positive Rake, 7 deg Lead Angle, 0.1574 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4240, ANSI Code: RCKT 09 T3 00-PH 4240, ISO Code: RCKT 09 T3 00-PH 4240, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/M/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 200, RCKT-PH (INCH) Insert, R-Round, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, PH Chipbreaker, 0.1874 in Corner Radius, Positive Rake, 7 deg Lead Angle, 0.1574 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4240, ANSI Code: RCKT 09 T3 00-PH 4240, ISO Code: RCKT 09 T3 00-PH 4240, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/M/P
ANSI Code RCKT 09 T3 00-PH 4240 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5739493 Chipbreaker PH Country of Origin SE Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Includes R - Round Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 4 mm Insert Style RCKT-PH (INCH) ISO Code RCKT 09 T3 00-PH 4240 Lead Angle 7 deg Manufacturer SANDVIK COROMANT CO Manufacturer's Grade 4240 Material Carbide Material Grade K/M/P Rake Positive Series CoroMill® 200 Shape R-Round Stock Status NONSTOCK Type PH UPC 11 69826233332
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| ANSI Code | RCKT 09 T3 00-PH 4240 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5739493 |
| Chipbreaker | PH |
| Country of Origin | SE |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Includes | R - Round |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 4 mm |
| Insert Style | RCKT-PH (INCH) |
| ISO Code | RCKT 09 T3 00-PH 4240 |
| Lead Angle | 7 deg |
| Manufacturer | SANDVIK COROMANT CO |
| Manufacturer's Grade | 4240 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/M/P |
| Rake | Positive |
| Series | CoroMill® 200 |
| Shape | R-Round |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | PH |
| UPC 11 | 69826233332 |