or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5739471 CoroMill® 300 Face Milling Cutter, 2.2126 in Cutting, 1 in Shank, 1.9685 in OAL, RA300..Rxx Insert, 0.3937 in Max Depth of Cut
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5739471 CoroMill® 300 Face Milling Cutter, 2.2126 in Cutting, 1 in Shank, 1.9685 in OAL, RA300..Rxx Insert, 0.3937 in Max Depth of Cut
SKU1254851
MFGR #5739471
Your Cost: $1,021.67/ea
Sandvik Coromant Face Milling Cutter, Series: CoroMill® 300, 2.2126 in Cutting Dia, 1.9685 in Overall Length, 0.3937 in Maximum Depth of Cut, RA300..Rxx Insert, 5 Inserts, Insert Compatibility: R300-2060, 1 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA300-076R25-20H, ISO Code: RA300-076R25-20H, Steel
Sandvik Coromant Face Milling Cutter, Series: CoroMill® 300, 2.2126 in Cutting Dia, 1.9685 in Overall Length, 0.3937 in Maximum Depth of Cut, RA300..Rxx Insert, 5 Inserts, Insert Compatibility: R300-2060, 1 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA300-076R25-20H, ISO Code: RA300-076R25-20H, Steel
Alternate Catalog Number RA300-076R25-20H ANSI Code RA300-076R25-20H Catalog Number 5739471 Country of Origin SE Gross Weight Per Pack 2.0200 lb Head Length RA300-076R25-20H Insert Gage Screw 25.4 mm ISO Code RA300-076R25-20H Item Group 440 Material Steel Series CoroMill® 300 Standards ISO 6462:2011 Type Right Hand UPC 11 69826248913 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Arbor Hole Diameter 1 Cutting Angle 5 Cutting Diameter 2.2126 in Cutting Direction Right Hand Insert Compatibility R300-2060 Insert Style RA300..Rxx Maximum Depth of Cut 0.3937 in Number of Inserts 5 Overall Length 1.9685 in Shank Diameter 1 in Shank Length 5758319 Key, 5763134 Coolant Screw, 5763141 Screw and 5764115 Key Shank Type 10 mm 6 mm D plunge Axial concentric coolant entry 10 bar coolant pressure 40 - 60 deg insert screw clamping interface 76.2 mm Dia maximum cutting 9.75 mm W keyway 50 mm overhang 7.1 deg maximum ramping 16311 r/min cutting feed 7.5 Nm torque 20 life cycle state Hexagon socket head cap screw adaptive interface
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RA300-076R25-20H |
| ANSI Code | RA300-076R25-20H |
| Catalog Number | 5739471 |
| Country of Origin | SE |
| Gross Weight Per Pack | 2.0200 lb |
| Head Length | RA300-076R25-20H |
| Insert Gage Screw | 25.4 mm |
| ISO Code | RA300-076R25-20H |
| Item Group | 440 |
| Material | Steel |
| Series | CoroMill® 300 |
| Standards | ISO 6462:2011 |
| Type | Right Hand |
| UPC 11 | 69826248913 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Arbor Hole Diameter | 1 |
| Cutting Angle | 5 |
| Cutting Diameter | 2.2126 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Compatibility | R300-2060 |
| Insert Style | RA300..Rxx |
| Maximum Depth of Cut | 0.3937 in |
| Number of Inserts | 5 |
| Overall Length | 1.9685 in |
| Shank Diameter | 1 in |
| Shank Length | 5758319 Key, 5763134 Coolant Screw, 5763141 Screw and 5764115 Key |
| Shank Type | 10 mm |
| 6 mm D plunge |
| Axial concentric coolant entry |
| 10 bar coolant pressure |
| 40 - 60 deg insert screw clamping interface |
| 76.2 mm Dia maximum cutting |
| 9.75 mm W keyway |
| 50 mm overhang |
| 7.1 deg maximum ramping |
| 16311 r/min cutting feed |
| 7.5 Nm torque |
| 20 life cycle state |
| Hexagon socket head cap screw adaptive interface |