or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5739111 CoroMill® 216, RA216..Mxx Insert, 1/2 in Cutting, Right Hand, 0.444 in Max Depth of Cut, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5739111 CoroMill® 216, RA216..Mxx Insert, 1/2 in Cutting, Right Hand, 0.444 in Max Depth of Cut, Steel
SKU369731
MFGR #5739111
$/ea
Sandvik Coromant Ball Nose Milling Cutter, Series: CoroMill® 216, 1/2 in Cutting Dia, 3.5315 in Overall Length, 0.444 in Maximum Depth of Cut, RA216..Mxx Insert, 2 Inserts, Insert Compatibility: RA216-13 02, 3/4 in Shank Dia, ANSI Code: RA216-13M19-038, ISO Code: RA216-13M19-038, Right Hand Cutting, Steel
Sandvik Coromant Ball Nose Milling Cutter, Series: CoroMill® 216, 1/2 in Cutting Dia, 3.5315 in Overall Length, 0.444 in Maximum Depth of Cut, RA216..Mxx Insert, 2 Inserts, Insert Compatibility: RA216-13 02, 3/4 in Shank Dia, ANSI Code: RA216-13M19-038, ISO Code: RA216-13M19-038, Right Hand Cutting, Steel
Alternate Catalog Number RA216-13M19-038 ANSI Code RA216-13M19-038 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5739111 Country of Origin SE Cutting Diameter 1/2 in Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.5700 lb Insert Compatibility RA216-13 02 Insert Style RA216..Mxx ISO Code RA216-13M19-038 Item Group 440 Manufacturer Sandvik Coromant Material Steel Maximum Depth of Cut 0.444 in Number of Inserts 2 Overall Length 3.5315 in Series CoroMill® 216 Shank Diameter 3/4 in Stock Status NONSTOCK UPC 11 69826204880 UPC 12 69826204880 20 life cycle state Weldon (DIN1835-B / DIN6535-HB) machine side adaptive interface 6.35 mm D maximum plunge 11.3 mm Dia body 0 deg body half taper Without coolant entry 40 - 60 deg insert screw clamping 0 deg rake orthogonal 17.15 mm H shank 90 deg cutting edge 19.05 mm L body S row identifier 89.7 mm L functional R insert shape 85 deg ramping 21000 r/min 12.7 mm insert seat 1.2 Nm torque 2 face/peripheral effective cutting edges RA216..Mxx tool style
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RA216-13M19-038 |
| ANSI Code | RA216-13M19-038 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5739111 |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Diameter | 1/2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.5700 lb |
| Insert Compatibility | RA216-13 02 |
| Insert Style | RA216..Mxx |
| ISO Code | RA216-13M19-038 |
| Item Group | 440 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Material | Steel |
| Maximum Depth of Cut | 0.444 in |
| Number of Inserts | 2 |
| Overall Length | 3.5315 in |
| Series | CoroMill® 216 |
| Shank Diameter | 3/4 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UPC 11 | 69826204880 |
| UPC 12 | 69826204880 |
| 20 life cycle state |
| Weldon (DIN1835-B / DIN6535-HB) machine side adaptive interface |
| 6.35 mm D maximum plunge |
| 11.3 mm Dia body |
| 0 deg body half taper |
| Without coolant entry |
| 40 - 60 deg insert screw clamping |
| 0 deg rake orthogonal |
| 17.15 mm H shank |
| 90 deg cutting edge |
| 19.05 mm L body |
| S row identifier |
| 89.7 mm L functional |
| R insert shape |
| 85 deg ramping |
| 21000 r/min |
| 12.7 mm insert seat |
| 1.2 Nm torque |
| 2 face/peripheral effective cutting edges |
| RA216..Mxx tool style |