or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5738775 CoroMill® 300 Face Milling Cutter, 2 in Cutting, 3/4 in Shank, 1.9685 in OAL, RA300..Rxx Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5738775 CoroMill® 300 Face Milling Cutter, 2 in Cutting, 3/4 in Shank, 1.9685 in OAL, RA300..Rxx Insert
SKU499615
MFGR #5738775
Your Cost: $919.50/ea
Sandvik Coromant Face Milling Cutter, Series: CoroMill® 300, 2 in Cutting Dia, 1.9685 in Overall Length, 0.248 in Maximum Depth of Cut, RA300..Rxx Insert, 5 Inserts, Insert Compatibility: R300-1340, 3/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA300-063R19-13M, ISO Code: RA300-063R19-13M, Steel
Sandvik Coromant Face Milling Cutter, Series: CoroMill® 300, 2 in Cutting Dia, 1.9685 in Overall Length, 0.248 in Maximum Depth of Cut, RA300..Rxx Insert, 5 Inserts, Insert Compatibility: R300-1340, 3/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA300-063R19-13M, ISO Code: RA300-063R19-13M, Steel
Alternate Catalog Number RA300-063R19-13M ANSI Code RA300-063R19-13M Arbor Hole Diameter 3/4 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5738775 Country of Origin SE Cutting Angle 5 Cutting Diameter 2 in Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 1.1700 lb Head Length CoroMill® 300 Insert Compatibility R300-1340 Insert Gage Screw 19.05 mm Insert Style RA300..Rxx ISO Code RA300-063R19-13M Item Group 440 Manufacturer Sandvik Coromant Material Steel Maximum Depth of Cut 0.248 in Number of Inserts 5 Series CoroMill® 300 Shank Diameter 3/4 in Shank Length Right Hand Shank Type 6.3 mm Standards ISO 6462:2011 Stock Status NONSTOCK Type RA300..Rxx UPC 11 69826228244 UPC 12 69826228244
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RA300-063R19-13M |
| ANSI Code | RA300-063R19-13M |
| Arbor Hole Diameter | 3/4 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5738775 |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Angle | 5 |
| Cutting Diameter | 2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 1.1700 lb |
| Head Length | CoroMill® 300 |
| Insert Compatibility | R300-1340 |
| Insert Gage Screw | 19.05 mm |
| Insert Style | RA300..Rxx |
| ISO Code | RA300-063R19-13M |
| Item Group | 440 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Material | Steel |
| Maximum Depth of Cut | 0.248 in |
| Number of Inserts | 5 |
| Series | CoroMill® 300 |
| Shank Diameter | 3/4 in |
| Shank Length | Right Hand |
| Shank Type | 6.3 mm |
| Standards | ISO 6462:2011 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | RA300..Rxx |
| UPC 11 | 69826228244 |
| UPC 12 | 69826228244 |