or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5738756 CoroMill® 210 Face Milling Cutter, 0.8228 in Cutting, 1-1/4 in Shank, 4.282 in OAL, RA210..Mxx Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5738756 CoroMill® 210 Face Milling Cutter, 0.8228 in Cutting, 1-1/4 in Shank, 4.282 in OAL, RA210..Mxx Insert
SKU1072636
MFGR #5738756
Your Cost: $648.49/ea
Sandvik Coromant Face Milling Cutter, Series: CoroMill® 210, 0.8228 in Cutting Dia, 4.282 in Overall Length, 0.0472 in Maximum Depth of Cut, RA210..Mxx Insert, 3 Inserts, Insert Compatibility: R210-090412M/E-, 1-1/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 10 deg Cutting Angle, ANSI Code: RA210-035M32-09H, ISO Code: RA210-035M32-09H, Steel
Sandvik Coromant Face Milling Cutter, Series: CoroMill® 210, 0.8228 in Cutting Dia, 4.282 in Overall Length, 0.0472 in Maximum Depth of Cut, RA210..Mxx Insert, 3 Inserts, Insert Compatibility: R210-090412M/E-, 1-1/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, 10 deg Cutting Angle, ANSI Code: RA210-035M32-09H, ISO Code: RA210-035M32-09H, Steel
Alternate Catalog Number RA210-035M32-09H ANSI Code RA210-035M32-09H Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5738756 Country of Origin US Cutting Diameter 0.8228 in Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 1.4800 lb Insert Compatibility R210-090412M/E- Insert Style RA210..Mxx ISO Code RA210-035M32-09H Item Group 450 Manufacturer Sandvik Coromant Material Steel Maximum Depth of Cut 0.0472 in Number of Inserts 3 Series CoroMill® 210 Shank Type Weldon Stock Status NONSTOCK Through Coolant Yes UPC 11 69826228212 UPC 12 69826228212
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RA210-035M32-09H |
| ANSI Code | RA210-035M32-09H |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5738756 |
| Country of Origin | US |
| Cutting Diameter | 0.8228 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 1.4800 lb |
| Insert Compatibility | R210-090412M/E- |
| Insert Style | RA210..Mxx |
| ISO Code | RA210-035M32-09H |
| Item Group | 450 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Material | Steel |
| Maximum Depth of Cut | 0.0472 in |
| Number of Inserts | 3 |
| Series | CoroMill® 210 |
| Shank Type | Weldon |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Through Coolant | Yes |
| UPC 11 | 69826228212 |
| UPC 12 | 69826228212 |