or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5737831 T-Max® Q-Cut, N151.2-800-4E 235, N151.2-4E Insert, Carbide, 235, N151.2-800-4E 235
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5737831 T-Max® Q-Cut, N151.2-800-4E 235, N151.2-4E Insert, Carbide, 235, N151.2-800-4E 235
SKU1248171
MFGR #5737831
Your Cost: $28.79/ea
List: Sandvik Coromant Parting Insert, Series: T-Max® Q-Cut, N151.2-4E Insert, 0.4062 in Thickness, 0.3149 in Width, 0.444 in Length, 4E Chipbreaker, 0.0236 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 235, ANSI Code: N151.2-800-4E 235, ISO Code: N151.2-800-4E 235, Neutral Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: M/P
Sandvik Coromant Parting Insert, Series: T-Max® Q-Cut, N151.2-4E Insert, 0.4062 in Thickness, 0.3149 in Width, 0.444 in Length, 4E Chipbreaker, 0.0236 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 235, ANSI Code: N151.2-800-4E 235, ISO Code: N151.2-800-4E 235, Neutral Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: M/P
Alternate Catalog Number N151.2-800-4E 235 ANSI Code N151.2-800-4E 235 Catalog Number 5737831 Country of Origin US Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter N151.2-4E Included Angle 8 mm Inscribed Circle T-Max® Q-Cut ISO Code N151.2-800-4E 235 Item Group 310 Length 0.444 in Material Grade M/P Series T-Max® Q-Cut Shape Neutral Thickness 0.4062 in Type 235 UPC 11 69826283832 Width 0.3149 in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker 4E Corner Radius 0.0236 in Cutting Width 0.0000 Insert Size CVD Coated Insert Style N151.2-4E Lead Angle 0 Lead Angle Direction Neutral Manufacturer's Grade 235 Material Carbide Relief Angle 7 7 deg clearance 20 life cycle state 0 deg body machine side Pre-machining operation Concave clamping 0 mm cutting width lower tolerance 0.25 mm W cutting upper tolerance -0.1 mm corner radius lower tolerance 0.1 mm corner radius upper tolerance E cutting edge condition 0 deg lead 1 edge V or rail clamp with screw mounting Positive rake 0.16 - 0.53 mm/r cutting feed 7 insert mounting style code 80 insert seat size code
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | N151.2-800-4E 235 |
| ANSI Code | N151.2-800-4E 235 |
| Catalog Number | 5737831 |
| Country of Origin | US |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | N151.2-4E |
| Included Angle | 8 mm |
| Inscribed Circle | T-Max® Q-Cut |
| ISO Code | N151.2-800-4E 235 |
| Item Group | 310 |
| Length | 0.444 in |
| Material Grade | M/P |
| Series | T-Max® Q-Cut |
| Shape | Neutral |
| Thickness | 0.4062 in |
| Type | 235 |
| UPC 11 | 69826283832 |
| Width | 0.3149 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | 4E |
| Corner Radius | 0.0236 in |
| Cutting Width | 0.0000 |
| Insert Size | CVD Coated |
| Insert Style | N151.2-4E |
| Lead Angle | 0 |
| Lead Angle Direction | Neutral |
| Manufacturer's Grade | 235 |
| Material | Carbide |
| Relief Angle | 7 |
| 7 deg clearance |
| 20 life cycle state |
| 0 deg body machine side |
| Pre-machining operation |
| Concave clamping |
| 0 mm cutting width lower tolerance |
| 0.25 mm W cutting upper tolerance |
| -0.1 mm corner radius lower tolerance |
| 0.1 mm corner radius upper tolerance |
| E cutting edge condition |
| 0 deg lead |
| 1 edge |
| V or rail clamp with screw mounting |
| Positive rake |
| 0.16 - 0.53 mm/r cutting feed |
| 7 insert mounting style code |
| 80 insert seat size code |