or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5737647 CoroMill® 200 Face Milling Cutter, 1 in Cutting, 1-1/4 in Shank, 6.2992 in OAL, RA200..MNxx Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5737647 CoroMill® 200 Face Milling Cutter, 1 in Cutting, 1-1/4 in Shank, 6.2992 in OAL, RA200..MNxx Insert
SKU302943
MFGR #5737647
Your Cost: $633.43/ea
Sandvik Coromant Face Milling Cutter, Series: CoroMill® 200, 1 in Cutting Dia, 6.2992 in Overall Length, 1/4 in Maximum Depth of Cut, RA200..MNxx Insert, 3 Inserts, Insert Compatibility: RCKT 130400, 1-1/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA200-025MN32-13M, ISO Code: RA200-025MN32-13M, Steel
Sandvik Coromant Face Milling Cutter, Series: CoroMill® 200, 1 in Cutting Dia, 6.2992 in Overall Length, 1/4 in Maximum Depth of Cut, RA200..MNxx Insert, 3 Inserts, Insert Compatibility: RCKT 130400, 1-1/4 in Shank Dia, Right Hand Cutting, ANSI Code: RA200-025MN32-13M, ISO Code: RA200-025MN32-13M, Steel
Alternate Catalog Number RA200-025MN32-13M ANSI Code RA200-025MN32-13M Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5737647 Country of Origin US Cutting Diameter 1 in Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 2.5000 lb Insert Compatibility RCKT 130400 Insert Style RA200..MNxx ISO Code RA200-025MN32-13M Item Group 440 Manufacturer Sandvik Coromant Material Steel Maximum Depth of Cut 1/4 in Number of Inserts 3 Series CoroMill® 200 Shank Type Whistle Notch/Weldon Stock Status NONSTOCK Through Coolant No UPC 11 69826208625 UPC 12 69826208625
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RA200-025MN32-13M |
| ANSI Code | RA200-025MN32-13M |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5737647 |
| Country of Origin | US |
| Cutting Diameter | 1 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 2.5000 lb |
| Insert Compatibility | RCKT 130400 |
| Insert Style | RA200..MNxx |
| ISO Code | RA200-025MN32-13M |
| Item Group | 440 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Material | Steel |
| Maximum Depth of Cut | 1/4 in |
| Number of Inserts | 3 |
| Series | CoroMill® 200 |
| Shank Type | Whistle Notch/Weldon |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Through Coolant | No |
| UPC 11 | 69826208625 |
| UPC 12 | 69826208625 |