or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5737070 T-Max® Q-Cut, N151.2-300-5E 3020, N151.2-5E Insert, Carbide, 3020, N151.2-300-5E 3020
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5737070 T-Max® Q-Cut, N151.2-300-5E 3020, N151.2-5E Insert, Carbide, 3020, N151.2-300-5E 3020
SKU1248773
MFGR #5737070
Your Cost: $20.41/ea
List: Sandvik Coromant Parting Insert, Series: T-Max® Q-Cut, N151.2-5E Insert, 0.2672 in Thickness, 0.1181 in Width, 0.216 in Length, 5E Chipbreaker, 0.007 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 3020, ANSI Code: N151.2-300-5E 3020, ISO Code: N151.2-300-5E 3020, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K
Sandvik Coromant Parting Insert, Series: T-Max® Q-Cut, N151.2-5E Insert, 0.2672 in Thickness, 0.1181 in Width, 0.216 in Length, 5E Chipbreaker, 0.007 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 3020, ANSI Code: N151.2-300-5E 3020, ISO Code: N151.2-300-5E 3020, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K
Alternate Catalog Number N151.2-300-5E 3020 ANSI Code N151.2-300-5E 3020 Catalog Number 5737070 Country of Origin JP Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter Carbide Included Angle K Inscribed Circle N151.2-5E ISO Code N151.2-300-5E 3020 Item Group 310 Length 0.216 in Material Grade K Series T-Max® Q-Cut Shape 3 mm Thickness 0.2672 in Type N151.2-300-5E 3020 UPC 11 69826202938 Width 0.1181 in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker 5E Corner Radius 0.007 in Cutting Width 0.0000 Insert Size 0.2 mm Insert Style N151.2-5E Lead Angle 0 Lead Angle Direction Neutral Manufacturer's Grade 3020 Material Carbide Relief Angle 7 7 deg clearance 20 life cycle state 0 deg body machine side Medium operation Concave clamping 0 mm cutting width lower tolerance 0.25 mm W cutting upper tolerance -0.1 mm corner radius lower tolerance 0.1 mm corner radius upper tolerance E cutting edge condition 0 deg lead 1 edge V or rail clamp with screw mounting Positive rake 0.03 - 0.2 mm/r cutting feed 7 insert mounting style code 30 insert seat size code
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | N151.2-300-5E 3020 |
| ANSI Code | N151.2-300-5E 3020 |
| Catalog Number | 5737070 |
| Country of Origin | JP |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | Carbide |
| Included Angle | K |
| Inscribed Circle | N151.2-5E |
| ISO Code | N151.2-300-5E 3020 |
| Item Group | 310 |
| Length | 0.216 in |
| Material Grade | K |
| Series | T-Max® Q-Cut |
| Shape | 3 mm |
| Thickness | 0.2672 in |
| Type | N151.2-300-5E 3020 |
| UPC 11 | 69826202938 |
| Width | 0.1181 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | 5E |
| Corner Radius | 0.007 in |
| Cutting Width | 0.0000 |
| Insert Size | 0.2 mm |
| Insert Style | N151.2-5E |
| Lead Angle | 0 |
| Lead Angle Direction | Neutral |
| Manufacturer's Grade | 3020 |
| Material | Carbide |
| Relief Angle | 7 |
| 7 deg clearance |
| 20 life cycle state |
| 0 deg body machine side |
| Medium operation |
| Concave clamping |
| 0 mm cutting width lower tolerance |
| 0.25 mm W cutting upper tolerance |
| -0.1 mm corner radius lower tolerance |
| 0.1 mm corner radius upper tolerance |
| E cutting edge condition |
| 0 deg lead |
| 1 edge |
| V or rail clamp with screw mounting |
| Positive rake |
| 0.03 - 0.2 mm/r cutting feed |
| 7 insert mounting style code |
| 30 insert seat size code |