or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5736939 CoroCut® 1-2, N123L1-0800-RM 2135, N123x1-RM Insert, Carbide, 0.1496 in Max Depth of Cut, M/P
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5736939 CoroCut® 1-2, N123L1-0800-RM 2135, N123x1-RM Insert, Carbide, 0.1496 in Max Depth of Cut, M/P
SKU1246799
MFGR #5736939
Your Cost: $26.81/ea
List: Sandvik Coromant Profiling Insert, Series: CoroCut® 1-2, N123x1-RM Insert, 0.1496 in Maximum Depth of Cut, 0.2381 in Thickness, RM Chipbreaker, ANSI Code: N123L1-0800-RM 2135, 0.1574 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 2135, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: M/P
Sandvik Coromant Profiling Insert, Series: CoroCut® 1-2, N123x1-RM Insert, 0.1496 in Maximum Depth of Cut, 0.2381 in Thickness, RM Chipbreaker, ANSI Code: N123L1-0800-RM 2135, 0.1574 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 2135, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: M/P
ANSI Code N123L1-0800-RM 2135 Catalog Number 5736939 Corner Radius 0.1574 in Country of Origin SE Finish MTCVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated Gross Weight Per Pack 0.7500 lb Hand of Insert Neutral Maximum Depth of Cut 0.1496 in Relief Angle 7 ° Series CoroCut® 1-2 Thickness 0.2381 in UPC 11 69826212527 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker RM Insert Size L1 Insert Style N123x1-RM Manufacturer's Grade 2135 Material Carbide Material Grade M, P Versatile parting and grooving Cost efficiency with two edges Secure and efficient machining 8 mm w cutting E cutting edge condition Medium operation Concave clamping 0 mm W cutting lower tolerance 0.1 mm W cutting upper tolerance -0.10 mm corner radius lower tolerance 0.10 mm corner radius upper tolerance 90 deg ramping 1 edge 0 deg lead Corocut® insert mounting 0.19 - 0.31 mm/r cutting feed 7 insert mounting style code L insert seat size ANSI Code: N123L1-0800-RM 2135 ISO Code: N123L1-0800-RM 2135
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | N123L1-0800-RM 2135 |
| Catalog Number | 5736939 |
| Corner Radius | 0.1574 in |
| Country of Origin | SE |
| Finish | MTCVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.7500 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Maximum Depth of Cut | 0.1496 in |
| Relief Angle | 7 ° |
| Series | CoroCut® 1-2 |
| Thickness | 0.2381 in |
| UPC 11 | 69826212527 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | RM |
| Insert Size | L1 |
| Insert Style | N123x1-RM |
| Manufacturer's Grade | 2135 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, P |
| Versatile parting and grooving |
| Cost efficiency with two edges |
| Secure and efficient machining |
| 8 mm w cutting |
| E cutting edge condition |
| Medium operation |
| Concave clamping |
| 0 mm W cutting lower tolerance |
| 0.1 mm W cutting upper tolerance |
| -0.10 mm corner radius lower tolerance |
| 0.10 mm corner radius upper tolerance |
| 90 deg ramping |
| 1 edge |
| 0 deg lead |
| Corocut® insert mounting |
| 0.19 - 0.31 mm/r cutting feed |
| 7 insert mounting style code |
| L insert seat size |
| ANSI Code: N123L1-0800-RM 2135 |
| ISO Code: N123L1-0800-RM 2135 |