or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5736916 T-Max® Q-Cut, N151.2-200-5E 4225, N151.2-5E Insert, Carbide, 4225, N151.2-200-5E 4225
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5736916 T-Max® Q-Cut, N151.2-200-5E 4225, N151.2-5E Insert, Carbide, 4225, N151.2-200-5E 4225
SKU367446
MFGR #5736916
Your Cost: $20.32/ea
List: Sandvik Coromant Parting Insert, Series: T-Max® Q-Cut, N151.2-5E Insert, 0.2211 in Thickness, 0.0078 in Width, 0.173 in Length, 5E Chipbreaker, 0.007 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 4225, ANSI Code: N151.2-200-5E 4225, ISO Code: N151.2-200-5E 4225, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/P
Sandvik Coromant Parting Insert, Series: T-Max® Q-Cut, N151.2-5E Insert, 0.2211 in Thickness, 0.0078 in Width, 0.173 in Length, 5E Chipbreaker, 0.007 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 4225, ANSI Code: N151.2-200-5E 4225, ISO Code: N151.2-200-5E 4225, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/P
Alternate Catalog Number N151.2-200-5E 4225 ANSI Code N151.2-200-5E 4225 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5736916 Chipbreaker 5E Country of Origin JP Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Hand of Insert Neutral Includes 2 mm Insert Size N151.2-5E Insert Style N151.2-5E ISO Code N151.2-200-5E 4225 Item Group 310 Lead Angle 0 Lead Angle Direction Neutral Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 4225 Material Carbide Material Grade K/P Relief Angle 7 Series T-Max® Q-Cut Shape 2 mm Stock Status NONSTOCK Type MTCVD UPC 11 69826237412 UPC 12 69826237412
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | N151.2-200-5E 4225 |
| ANSI Code | N151.2-200-5E 4225 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5736916 |
| Chipbreaker | 5E |
| Country of Origin | JP |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Includes | 2 mm |
| Insert Size | N151.2-5E |
| Insert Style | N151.2-5E |
| ISO Code | N151.2-200-5E 4225 |
| Item Group | 310 |
| Lead Angle | 0 |
| Lead Angle Direction | Neutral |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 4225 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/P |
| Relief Angle | 7 |
| Series | T-Max® Q-Cut |
| Shape | 2 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | MTCVD |
| UPC 11 | 69826237412 |
| UPC 12 | 69826237412 |