or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5735761 T-Max P Shank Tool, MSDNN Tool Holder, SNMG 090308 (MIIDM) and SNMG 322 (MIIDN) Insert, 45 deg Lead, Rectangle Shank, Neutral
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5735761 T-Max P Shank Tool, MSDNN Tool Holder, SNMG 090308 (MIIDM) and SNMG 322 (MIIDN) Insert, 45 deg Lead, Rectangle Shank, Neutral
SKU1246610
MFGR #5735761
Your Cost: $116.10/ea
Sandvik Coromant Shank Tool, Series: T-Max P, MSDNN Tool Holder, 4 in Overall Length, Rectangle Shank, 1/2 in H x 1/2 in W Shank, Insert Compatibility: SNMG 090308 (MIIDM) and SNMG 322 (MIIDN), 3/8 Insert Seat, Neutral Cutting, 45 deg Lead Angle, ANSI Code: MSDNN 08 3A, ISO Code: MSDNN 08 3A, -7 deg Rake, Steel
Sandvik Coromant Shank Tool, Series: T-Max P, MSDNN Tool Holder, 4 in Overall Length, Rectangle Shank, 1/2 in H x 1/2 in W Shank, Insert Compatibility: SNMG 090308 (MIIDM) and SNMG 322 (MIIDN), 3/8 Insert Seat, Neutral Cutting, 45 deg Lead Angle, ANSI Code: MSDNN 08 3A, ISO Code: MSDNN 08 3A, -7 deg Rake, Steel
ANSI Code MSDNN 08 3A Catalog Number 5735761 Country of Origin IN Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Insert Seat Size 3/8 ISO Code MSDNN 08 3A Material Steel Series T-Max P Shank Type Rectangle UPC 11 69826235548 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Direction Neutral Insert Compatibility SNMG 090308 (MIIDM) and SNMG 322 (MIIDN) Lead Angle 45 deg Overall Length 4 in Rake -7 deg Shank Size 1/2 in H x 1/2 in W Tool Holder Style MSDNN 0 deg body machine side 0 deg body workpiece side Without coolant entry No coolant exit 0 deg inclination 45 deg cutting edge 40 deg maximum ramping 20 life cycle state 31.75 mm maximum overhang 2.0 Nm torque 6.35 mm W functional Cantilever top clamping +screw S - Square insert ANSI Code: MSDNN 08 3A ISO Code: MSDNN 08 3A
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | MSDNN 08 3A |
| Catalog Number | 5735761 |
| Country of Origin | IN |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Insert Seat Size | 3/8 |
| ISO Code | MSDNN 08 3A |
| Material | Steel |
| Series | T-Max P |
| Shank Type | Rectangle |
| UPC 11 | 69826235548 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Compatibility | SNMG 090308 (MIIDM) and SNMG 322 (MIIDN) |
| Lead Angle | 45 deg |
| Overall Length | 4 in |
| Rake | -7 deg |
| Shank Size | 1/2 in H x 1/2 in W |
| Tool Holder Style | MSDNN |
| 0 deg body machine side |
| 0 deg body workpiece side |
| Without coolant entry |
| No coolant exit |
| 0 deg inclination |
| 45 deg cutting edge |
| 40 deg maximum ramping |
| 20 life cycle state |
| 31.75 mm maximum overhang |
| 2.0 Nm torque |
| 6.35 mm W functional |
| Cantilever top clamping +screw |
| S - Square insert |
| ANSI Code: MSDNN 08 3A |
| ISO Code: MSDNN 08 3A |