or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5735461 CoroCut® XS Threading Insert, MATR 3 60-A H13A, MATR-A Insert, 24 to 72, External Thread
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5735461 CoroCut® XS Threading Insert, MATR 3 60-A H13A, MATR-A Insert, 24 to 72, External Thread
SKU1253347
MFGR #5735461
Your Cost: $47.97/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATR-A Insert, 3R Insert, External, 0.0137 to 0.0393 in Pitch, 24 to 72, 3 Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATR 3 60-A H13A, ISO Code: MATR 3 60-A H13A, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: H13A, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: N/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATR-A Insert, 3R Insert, External, 0.0137 to 0.0393 in Pitch, 24 to 72, 3 Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATR 3 60-A H13A, ISO Code: MATR 3 60-A H13A, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: H13A, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: N/S
Alternate Catalog Number MATR 3 60-A H13A ANSI Code MATR 3 60-A H13A Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735461 Chipbreaker 3 Country of Origin JP Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Right Insert Size 3R Insert Style MATR-A ISO Code MATR 3 60-A H13A Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Grade N/S Pitch 0.0137 to 0.0393 in Rake MATR 3 60-A H13A Series CoroCut® XS Shape Right Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Type External Threads Per Inch 24 to 72 Type MATR-A UPC 11 69826241748
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATR 3 60-A H13A |
| ANSI Code | MATR 3 60-A H13A |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735461 |
| Chipbreaker | 3 |
| Country of Origin | JP |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Insert Size | 3R |
| Insert Style | MATR-A |
| ISO Code | MATR 3 60-A H13A |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Grade | N/S |
| Pitch | 0.0137 to 0.0393 in |
| Rake | MATR 3 60-A H13A |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | Right |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | 24 to 72 |
| Type | MATR-A |
| UPC 11 | 69826241748 |