or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5735460 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-N 1105, MATL-N Insert, 12 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0787 in, MATL 3 60-N 1105
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5735460 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-N 1105, MATL-N Insert, 12 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0787 in, MATL 3 60-N 1105
SKU1253349
MFGR #5735460
Your Cost: $59.84/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-N Insert, 3 Insert, External, 0.0137 to 0.0787 in Pitch, 12 to 72, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-N 1105, ISO Code: MATL 3 60-N 1105, Sharp Edge Chipbreaker, Positive Rake, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-N Insert, 3 Insert, External, 0.0137 to 0.0787 in Pitch, 12 to 72, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-N 1105, ISO Code: MATL 3 60-N 1105, Sharp Edge Chipbreaker, Positive Rake, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Alternate Catalog Number MATL 3 60-N 1105 ANSI Code MATL 3 60-N 1105 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735460 Chipbreaker Sharp Edge Country of Origin JP Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Left Insert Size 3 Insert Style MATL-N ISO Code MATL 3 60-N 1105 Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1105 Material Carbide Material Grade M/N/P/S Pitch 0.0137 to 0.0787 in Rake Positive Series CoroCut® XS Shape 1105 Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Type External Threads Per Inch 12 to 72 Type Left UPC 11 69826248748
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATL 3 60-N 1105 |
| ANSI Code | MATL 3 60-N 1105 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735460 |
| Chipbreaker | Sharp Edge |
| Country of Origin | JP |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Insert Size | 3 |
| Insert Style | MATL-N |
| ISO Code | MATL 3 60-N 1105 |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1105 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/N/P/S |
| Pitch | 0.0137 to 0.0787 in |
| Rake | Positive |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | 1105 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | 12 to 72 |
| Type | Left |
| UPC 11 | 69826248748 |