or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5735295 CoroPlex™ MT Multi Functional Tool, CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.. Insert, Left/Right Hand
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5735295 CoroPlex™ MT Multi Functional Tool, CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.. Insert, Left/Right Hand
SKU1252639
MFGR #5735295
Your Cost: $1,289.29/ea
Sandvik Coromant Multi Functional Tool, Series: CoroPlex™ MT, 9.7637 in Overall Length, Insert Compatibility: CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.., 3/8/1/2/18 Insert Seat, Left/Right Hand Cutting, ANSI Code: M-40C8-39018C12D11, ISO Code: M-40C8-39018C12D11, 0 deg Rake, Steel
Sandvik Coromant Multi Functional Tool, Series: CoroPlex™ MT, 9.7637 in Overall Length, Insert Compatibility: CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.., 3/8/1/2/18 Insert Seat, Left/Right Hand Cutting, ANSI Code: M-40C8-39018C12D11, ISO Code: M-40C8-39018C12D11, 0 deg Rake, Steel
ANSI Code M-40C8-39018C12D11 Catalog Number 5735295 Country of Origin IN Gross Weight Per Pack 7.74400 lb Head Length 248 mm Inscribed Circle 5763137 Screw, 5763165 Screw, 5763167 Screw, 5764131 Screwdriver and 5764146 Screwdriver Insert Seat Size 3/8/1/2/18 Insert Style M..Cx-390 ISO Code M-40C8-39018C12D11 Lead Angle Steel Material Steel Overall Length 9.7637 in Rake 0 deg Series CoroPlex™ MT Shank Size 248 mm Shank Type 0 deg Tool Holder Style Steel Type CoroPlex™ MT UPC 11 69826231383 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer SANDVIK COROMANT CO Cutting Direction Left/Right Hand Insert Compatibility CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.. Insert Holding Method Screw/Clamp System Size 3.15 Bolt and segment clamping machine side adaptive interface 20 life cycle state 0 deg body machine side 0 deg body workpiece side Axial concentric and radial entry 80 bar coolant 40 - 60 deg insert screw clamping Axial inclined exit 95 deg cutting edge 90.8 mm L body 200 mm L functional 400 insert index 200 mm overhang 27 deg ramping C, D, L insert shape 3/8, 1/2 in insert seat 3 Nm torque M..Cx-390 tool style 19.25 mm W functional 2 peripheral effective cutting edges
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | M-40C8-39018C12D11 |
| Catalog Number | 5735295 |
| Country of Origin | IN |
| Gross Weight Per Pack | 7.74400 lb |
| Head Length | 248 mm |
| Inscribed Circle | 5763137 Screw, 5763165 Screw, 5763167 Screw, 5764131 Screwdriver and 5764146 Screwdriver |
| Insert Seat Size | 3/8/1/2/18 |
| Insert Style | M..Cx-390 |
| ISO Code | M-40C8-39018C12D11 |
| Lead Angle | Steel |
| Material | Steel |
| Overall Length | 9.7637 in |
| Rake | 0 deg |
| Series | CoroPlex™ MT |
| Shank Size | 248 mm |
| Shank Type | 0 deg |
| Tool Holder Style | Steel |
| Type | CoroPlex™ MT |
| UPC 11 | 69826231383 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | SANDVIK COROMANT CO |
| Cutting Direction | Left/Right Hand |
| Insert Compatibility | CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.. |
| Insert Holding Method | Screw/Clamp |
| System Size | 3.15 |
| Bolt and segment clamping machine side adaptive interface |
| 20 life cycle state |
| 0 deg body machine side |
| 0 deg body workpiece side |
| Axial concentric and radial entry |
| 80 bar coolant |
| 40 - 60 deg insert screw clamping |
| Axial inclined exit |
| 95 deg cutting edge |
| 90.8 mm L body |
| 200 mm L functional |
| 400 insert index |
| 200 mm overhang |
| 27 deg ramping |
| C, D, L insert shape |
| 3/8, 1/2 in insert seat |
| 3 Nm torque |
| M..Cx-390 tool style |
| 19.25 mm W functional |
| 2 peripheral effective cutting edges |