or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735293 CoroPlex™ MT Multi Functional Tool, CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.. Insert, Left/Right Hand
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735293 CoroPlex™ MT Multi Functional Tool, CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.. Insert, Left/Right Hand
SKU1252644
MFGR #5735293
Your Cost: $1,594.71/ea
Sandvik Coromant Multi Functional Tool, Series: CoroPlex™ MT, 7.9921 in Overall Length, Insert Compatibility: CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.., 3/8/1/2/18 Insert Seat, Left/Right Hand Cutting, ANSI Code: M-40C6-39018C12D11, ISO Code: M-40C6-39018C12D11, 0 deg Rake, Steel
Sandvik Coromant Multi Functional Tool, Series: CoroPlex™ MT, 7.9921 in Overall Length, Insert Compatibility: CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.., 3/8/1/2/18 Insert Seat, Left/Right Hand Cutting, ANSI Code: M-40C6-39018C12D11, ISO Code: M-40C6-39018C12D11, 0 deg Rake, Steel
Alternate Catalog Number M-40C6-39018C12D11 ANSI Code M-40C6-39018C12D11 Catalog Number 5735293 Country of Origin IN Gross Weight Per Pack 3.96000 lb Head Length 203 mm Inscribed Circle CoroPlex™ MT Insert Seat Size 3/8/1/2/18 Insert Style M..Cx-390 ISO Code M-40C6-39018C12D11 Item Group 410 Lead Angle Steel Material Steel Overall Length 7.9921 in Rake 0 deg Series CoroPlex™ MT Shank Size Left/Right Hand Shank Type 203 mm Tool Holder Style Steel Type 5763137 Screw, 5763165 Screw, 5763167 Screw, 5764131 Screwdriver and 5764146 Screwdriver UPC 11 69826231382 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Direction Left/Right Hand Insert Compatibility CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.. Insert Holding Method Screw/Clamp System Size 2.48 Bolt and segment clamping machine side adaptive interface 20 life cycle state 0 deg body machine side 0 deg body workpiece side Axial concentric and radial entry 80 bar coolant 40 - 60 deg insert screw clamping Axial inclined exit 95 deg cutting edge 90.8 mm L body 165 mm L functional 400 insert index 165 mm overhang 27 deg ramping C, D, L insert shape 3/8, 1/2 in insert seat 3 Nm torque M..Cx-390 tool style 19.25 mm W functional 2 peripheral effective cutting edges
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | M-40C6-39018C12D11 |
| ANSI Code | M-40C6-39018C12D11 |
| Catalog Number | 5735293 |
| Country of Origin | IN |
| Gross Weight Per Pack | 3.96000 lb |
| Head Length | 203 mm |
| Inscribed Circle | CoroPlex™ MT |
| Insert Seat Size | 3/8/1/2/18 |
| Insert Style | M..Cx-390 |
| ISO Code | M-40C6-39018C12D11 |
| Item Group | 410 |
| Lead Angle | Steel |
| Material | Steel |
| Overall Length | 7.9921 in |
| Rake | 0 deg |
| Series | CoroPlex™ MT |
| Shank Size | Left/Right Hand |
| Shank Type | 203 mm |
| Tool Holder Style | Steel |
| Type | 5763137 Screw, 5763165 Screw, 5763167 Screw, 5764131 Screwdriver and 5764146 Screwdriver |
| UPC 11 | 69826231382 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Direction | Left/Right Hand |
| Insert Compatibility | CCMT 432, DCMT 3 (2.5)2 and R390-18.. |
| Insert Holding Method | Screw/Clamp |
| System Size | 2.48 |
| Bolt and segment clamping machine side adaptive interface |
| 20 life cycle state |
| 0 deg body machine side |
| 0 deg body workpiece side |
| Axial concentric and radial entry |
| 80 bar coolant |
| 40 - 60 deg insert screw clamping |
| Axial inclined exit |
| 95 deg cutting edge |
| 90.8 mm L body |
| 165 mm L functional |
| 400 insert index |
| 165 mm overhang |
| 27 deg ramping |
| C, D, L insert shape |
| 3/8, 1/2 in insert seat |
| 3 Nm torque |
| M..Cx-390 tool style |
| 19.25 mm W functional |
| 2 peripheral effective cutting edges |