or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5735046 Coromant U, LCMX 03 03 08-53 H13A, Rectangular, LCMX-53 Insert, 0.219 in Inscribed Circle, 1/8 in THK, LCMX 03 03 08-53 H13A
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5735046 Coromant U, LCMX 03 03 08-53 H13A, Rectangular, LCMX-53 Insert, 0.219 in Inscribed Circle, 1/8 in THK, LCMX 03 03 08-53 H13A
SKU1253456
MFGR #5735046
Your Cost: $14.66/ea
List: Sandvik Coromant Drilling Insert, Series: Coromant U, LCMX-53 Insert, Rectangular, 0.219 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, 53 Chipbreaker, 0.0314 in Corner Radius, 0.0984 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: LCMX 03 03 08-53 H13A, Right Hand, ISO Code: LCMX 03 03 08-53 H13A, Carbide, Uncoated, Material Grade: K/M/N
Sandvik Coromant Drilling Insert, Series: Coromant U, LCMX-53 Insert, Rectangular, 0.219 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, 53 Chipbreaker, 0.0314 in Corner Radius, 0.0984 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: LCMX 03 03 08-53 H13A, Right Hand, ISO Code: LCMX 03 03 08-53 H13A, Carbide, Uncoated, Material Grade: K/M/N
Alternate Catalog Number LCMX 03 03 08-53 H13A ANSI Code LCMX 03 03 08-53 H13A Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735046 Chipbreaker 53 Country of Origin IN Drilling Application Asymmetrical Point Feed Type Medium Finish Uncoated For Use On Cast Iron, Non-Ferrous Metals and Stainless Steel Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Right Insert Size Right Insert Style LCMX-53 ISO Code LCMX 03 03 08-53 H13A Item Group 360 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Grade K/M/N Series Coromant U Shape Rectangular Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Type H13A UPC 11 69826266300
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LCMX 03 03 08-53 H13A |
| ANSI Code | LCMX 03 03 08-53 H13A |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735046 |
| Chipbreaker | 53 |
| Country of Origin | IN |
| Drilling Application | Asymmetrical Point |
| Feed Type | Medium |
| Finish | Uncoated |
| For Use On | Cast Iron, Non-Ferrous Metals and Stainless Steel |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Insert Size | Right |
| Insert Style | LCMX-53 |
| ISO Code | LCMX 03 03 08-53 H13A |
| Item Group | 360 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/M/N |
| Series | Coromant U |
| Shape | Rectangular |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Type | H13A |
| UPC 11 | 69826266300 |