or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5734154 CoroTurn® 107 Indexable Boring Bar, 0.6299 in Min, 7.0866 in OAL, Right Hand
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5734154 CoroTurn® 107 Indexable Boring Bar, 0.6299 in Min, 7.0866 in OAL, Right Hand
SKU428798
MFGR #5734154
Your Cost: $657.40/ea
Sandvik Coromant Indexable Boring Bar, Series: CoroTurn® 107, 0.6299 in Minimum Bore Dia, 2.8346 in Maximum Bore Depth, 7.0866 in Overall Length, 0.4724 in Shank Dia, Cylindrical Shank, Right Hand Cutting, Insert Compatibility: TCMT 09 02 04 (MIIDM), TCMT 1.8(1.5)1 (MIIDN), Triangle Insert, 0.3543 in Width Offset, Carbide
Sandvik Coromant Indexable Boring Bar, Series: CoroTurn® 107, 0.6299 in Minimum Bore Dia, 2.8346 in Maximum Bore Depth, 7.0866 in Overall Length, 0.4724 in Shank Dia, Cylindrical Shank, Right Hand Cutting, Insert Compatibility: TCMT 09 02 04 (MIIDM), TCMT 1.8(1.5)1 (MIIDN), Triangle Insert, 0.3543 in Width Offset, Carbide
Alternate Catalog Number E12Q-STFCR 09-R Catalog Number 5734154 Country of Origin US Gross Weight Per Pack 0.5600 lb Inscribed Circle 0.219 Insert Inscribed Circle 0 in Insert Screw 5763197 Insert Thickness 0.094 in Item Group 210 Overall Length 7.087 in Series CoroTurn® 107 Shank Type Cylindrical Toolholder Style E..STFCR-R Toolholder Type E..STFCR-R UPC 11 69826212879 UPC 12 69826212879 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Hand of Holder Right Insert Compatibility TCMT 09 02 04 Insert Shape Triangle Material Carbide Maximum Bore Depth 2.835 in Minimum Bore Diameter 0.63 in Shank Diameter 0.472 in Through Coolant Yes Screw clamp design of CoroTurn® 107 ensures stability and unobstructed chip flow while turning, it is easy to handle, clean and maintain|Tool holders are equipped with nozzles that direct precision coolant right at the insert edge to boost process security and provide excellent chip control|When turning internally or machining slender components, you can rely on the super sharp cutting edges of CoroTurn® 107|The low cutting forces and precision coolant combined with a broad range of inserts ensures high quality surface finish|Wiper geometries available for high feeds and high quality surface finish|Ground, super sharp insert offer for exceptional surface finish|Holders with conventional and precision coolant design 0 deg body workpiece side Axial concentric coolant entry Axial inclined coolant exit 0 deg orthogonal rake 145.038 lbf/sq-in coolant pressure 91 deg cutting edge -6.6863 deg inclination 20 life cycle state Coolant through -1 deg lead 0 deg maximum ramping 0.9 Nm torque 40 - 60 deg insert screw clamping 7/32 in insert seat ANSI Code: E12Q-STFCR 09-R ISO Code: E12Q-STFCR 09-R
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | E12Q-STFCR 09-R |
| Catalog Number | 5734154 |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 0.5600 lb |
| Inscribed Circle | 0.219 |
| Insert Inscribed Circle | 0 in |
| Insert Screw | 5763197 |
| Insert Thickness | 0.094 in |
| Item Group | 210 |
| Overall Length | 7.087 in |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Shank Type | Cylindrical |
| Toolholder Style | E..STFCR-R |
| Toolholder Type | E..STFCR-R |
| UPC 11 | 69826212879 |
| UPC 12 | 69826212879 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Hand of Holder | Right |
| Insert Compatibility | TCMT 09 02 04 |
| Insert Shape | Triangle |
| Material | Carbide |
| Maximum Bore Depth | 2.835 in |
| Minimum Bore Diameter | 0.63 in |
| Shank Diameter | 0.472 in |
| Through Coolant | Yes |
| Screw clamp design of CoroTurn® 107 ensures stability and unobstructed chip flow while turning, it is easy to handle, clean and maintain|Tool holders are equipped with nozzles that direct precision coolant right at the insert edge to boost process security and provide excellent chip control|When turning internally or machining slender components, you can rely on the super sharp cutting edges of CoroTurn® 107|The low cutting forces and precision coolant combined with a broad range of inserts ensures high quality surface finish|Wiper geometries available for high feeds and high quality surface finish|Ground, super sharp insert offer for exceptional surface finish|Holders with conventional and precision coolant design |
| 0 deg body workpiece side |
| Axial concentric coolant entry |
| Axial inclined coolant exit |
| 0 deg orthogonal rake |
| 145.038 lbf/sq-in coolant pressure |
| 91 deg cutting edge |
| -6.6863 deg inclination |
| 20 life cycle state |
| Coolant through |
| -1 deg lead |
| 0 deg maximum ramping |
| 0.9 Nm torque |
| 40 - 60 deg insert screw clamping |
| 7/32 in insert seat |
| ANSI Code: E12Q-STFCR 09-R |
| ISO Code: E12Q-STFCR 09-R |