or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5734041 CoroCut® 1-2, Left Hand, N123G2-0300-0003-TF Insert, G Insert Seat
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5734041 CoroCut® 1-2, Left Hand, N123G2-0300-0003-TF Insert, G Insert Seat
SKU226576
MFGR #5734041
Your Cost: $275.27/ea
Sandvik Coromant Shank Tool, Series: CoroCut® 1-2, Insert Compatibility: N123G2-0300-0003-TF, LG123G028-16C, 6 in Overall Length, Rectangular Shank, 1 in H x 1 in W Shank, G Insert Seat, Left Hand Cutting, Steel
Sandvik Coromant Shank Tool, Series: CoroCut® 1-2, Insert Compatibility: N123G2-0300-0003-TF, LG123G028-16C, 6 in Overall Length, Rectangular Shank, 1 in H x 1 in W Shank, G Insert Seat, Left Hand Cutting, Steel
Alternate Catalog Number LG123G028-16C Catalog Number 5734041 Country of Origin IN Finish External Geometry LG123G028-16C Gross Weight Per Pack 2.2000 lb Item Group 480 Material Steel Maximum Workpiece Diameter G Series CoroCut® 1-2 Toolholder Type LG123G028 UPC 11 69826216647 UPC 12 69826216647 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Direction Left Hand Groove Width 0.138" Insert Compatibility N123G2-0300-0003-TF Insert Seat Size G Overall Length 6 Screw Type Socket Head Cap Shank Size 1 in H x 1 in W Shank Type Rectangular 90 deg body workpiece side 20 life cycle state 3.5 - 7.112 mm D maximum cutting Without coolant entry No coolant exit 0 deg inclination 0 deg rake orthogonal 49 mm minimum overhang 3.5 Nm torque 25.4 mm W shank 34 mm W functional ANSI Code: LG123G028-16C ISO Code: LG123G028-16C
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LG123G028-16C |
| Catalog Number | 5734041 |
| Country of Origin | IN |
| Finish | External |
| Geometry | LG123G028-16C |
| Gross Weight Per Pack | 2.2000 lb |
| Item Group | 480 |
| Material | Steel |
| Maximum Workpiece Diameter | G |
| Series | CoroCut® 1-2 |
| Toolholder Type | LG123G028 |
| UPC 11 | 69826216647 |
| UPC 12 | 69826216647 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Groove Width | 0.138" |
| Insert Compatibility | N123G2-0300-0003-TF |
| Insert Seat Size | G |
| Overall Length | 6 |
| Screw Type | Socket Head Cap |
| Shank Size | 1 in H x 1 in W |
| Shank Type | Rectangular |
| 90 deg body workpiece side |
| 20 life cycle state |
| 3.5 - 7.112 mm D maximum cutting |
| Without coolant entry |
| No coolant exit |
| 0 deg inclination |
| 0 deg rake orthogonal |
| 49 mm minimum overhang |
| 3.5 Nm torque |
| 25.4 mm W shank |
| 34 mm W functional |
| ANSI Code: LG123G028-16C |
| ISO Code: LG123G028-16C |