or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5733745 T-Max® Q-Cut SL Head, Left Hand, N151.3-400-40- 4G Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5733745 T-Max® Q-Cut SL Head, Left Hand, N151.3-400-40- 4G Insert
SKU1253448
MFGR #5733745
Your Cost: $630.68/ea
Sandvik Coromant Grooving Head, SL Head, Series: T-Max® Q-Cut, LAG551.31-321617-40, Left Hand Cutting, Insert Compatibility: N151.3-400-40- 4G, 0.6929 in Maximum Depth of Cut, 0.6102 in Head Length, 1.3248 in Center to Cutting Edge, Steel
Sandvik Coromant Grooving Head, SL Head, Series: T-Max® Q-Cut, LAG551.31-321617-40, Left Hand Cutting, Insert Compatibility: N151.3-400-40- 4G, 0.6929 in Maximum Depth of Cut, 0.6102 in Head Length, 1.3248 in Center to Cutting Edge, Steel
Alternate Catalog Number LAG551.31-321617-40 Catalog Number 5733745 Coolant Nozzle 5552058-02 Coolant Supply Internal Country of Origin IN Finish Left Hand, SL Geometry LAG551.31-321617-40 Gross Weight Per Pack 0.24200 lb Head Length 0.6102 in Item Group 410 Key 5680057-021 Material Steel Max Depth 1 Program Width 1.32480315 Series T-Max® Q-Cut System Size 17.6 mm UPC 11 69826225994 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Center to Cutting Edge 1.3248 in Cutting Direction Left Hand Insert Compatibility N151.3-400-40- 4G Maximum Depth of Cut 0.6929 in Minimum Groove Width N151.3-400-40- 4G Type SL Head Screw mounted machine side adaptive interface 90 deg body workpiece side Axial concentric coolant entry 10 bar coolant Radial coolant exit 32 mm Dia connection 50 mm Dia minimum bore 0 deg rake orthogonal 90 deg cutting edge 0 deg inclination 20 life cycle state 13.5 mm length to cutting item reference point 19.3 mm OAL 15.5 mm overhang ANSI Code: LAG551.31-321617-40 ISO Code: LAG551.31-321617-40
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LAG551.31-321617-40 |
| Catalog Number | 5733745 |
| Coolant Nozzle | 5552058-02 |
| Coolant Supply | Internal |
| Country of Origin | IN |
| Finish | Left Hand, SL |
| Geometry | LAG551.31-321617-40 |
| Gross Weight Per Pack | 0.24200 lb |
| Head Length | 0.6102 in |
| Item Group | 410 |
| Key | 5680057-021 |
| Material | Steel |
| Max Depth | 1 |
| Program Width | 1.32480315 |
| Series | T-Max® Q-Cut |
| System Size | 17.6 mm |
| UPC 11 | 69826225994 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Center to Cutting Edge | 1.3248 in |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Insert Compatibility | N151.3-400-40- 4G |
| Maximum Depth of Cut | 0.6929 in |
| Minimum Groove Width | N151.3-400-40- 4G |
| Type | SL Head |
| Screw mounted machine side adaptive interface |
| 90 deg body workpiece side |
| Axial concentric coolant entry |
| 10 bar coolant |
| Radial coolant exit |
| 32 mm Dia connection |
| 50 mm Dia minimum bore |
| 0 deg rake orthogonal |
| 90 deg cutting edge |
| 0 deg inclination |
| 20 life cycle state |
| 13.5 mm length to cutting item reference point |
| 19.3 mm OAL |
| 15.5 mm overhang |
| ANSI Code: LAG551.31-321617-40 |
| ISO Code: LAG551.31-321617-40 |