or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5733352 CoroTurn® 107 Dampened Boring Bar, 0.5118 in Min, 5.9055 in OAL, Right Hand
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5733352 CoroTurn® 107 Dampened Boring Bar, 0.5118 in Min, 5.9055 in OAL, Right Hand
SKU1252221
MFGR #5733352
Your Cost: $950.09/ea
Sandvik Coromant Boring Bar, Dampened, Series: CoroTurn® 107, 0.5118 in Minimum Bore Dia, 5.9055 in Overall Length, 0.3937 in Shank Dia, Right Hand Cutting, Insert Compatibility: TCMT 09 02 04, Triangle Insert, Carbide
Sandvik Coromant Boring Bar, Dampened, Series: CoroTurn® 107, 0.5118 in Minimum Bore Dia, 5.9055 in Overall Length, 0.3937 in Shank Dia, Right Hand Cutting, Insert Compatibility: TCMT 09 02 04, Triangle Insert, Carbide
Alternate Catalog Number F10M-STFCR 09-R Catalog Number 5733352 Country of Origin NO Cutting Direction Right Hand Finish Dampened Gross Weight Per Pack 0.2900 lb Insert Screw 150 mm Insert Thickness CoroTurn® 107 Item Group 430 Maximum Bore Diameter 10 mm Overall Length 5.9055 in Series CoroTurn® 107 Shank Type TCMT 09 02 04 UPC 11 69826243754 Width Offset 10 mm Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Insert Compatibility TCMT 09 02 04 Insert Shape Triangle Material Carbide Maximum Bore Depth Right Hand Minimum Bore Diameter 0.5118 in Shank Diameter 0.3937 in Type Dampened 20 life cycle state Cylindrical shank adaptive interface without clamping features 0 deg body at machine side and workpiece side 10 mm Dia body Without coolant entry 40 - 60 insert screw clamping interface No coolant exit 0 deg orthogonal rake 91 deg cutting edge -8 deg inclination 150 mm L functional 60 - 100 mm overhang -1 deg lead 0 deg maximum ramping 0.9 Nm torque F..STFCR/L-R style 7 mm W functional ANSI Code: F10M-STFCR 09-R ISO Code: F10M-STFCR 09-R
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | F10M-STFCR 09-R |
| Catalog Number | 5733352 |
| Country of Origin | NO |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Dampened |
| Gross Weight Per Pack | 0.2900 lb |
| Insert Screw | 150 mm |
| Insert Thickness | CoroTurn® 107 |
| Item Group | 430 |
| Maximum Bore Diameter | 10 mm |
| Overall Length | 5.9055 in |
| Series | CoroTurn® 107 |
| Shank Type | TCMT 09 02 04 |
| UPC 11 | 69826243754 |
| Width Offset | 10 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Insert Compatibility | TCMT 09 02 04 |
| Insert Shape | Triangle |
| Material | Carbide |
| Maximum Bore Depth | Right Hand |
| Minimum Bore Diameter | 0.5118 in |
| Shank Diameter | 0.3937 in |
| Type | Dampened |
| 20 life cycle state |
| Cylindrical shank adaptive interface without clamping features |
| 0 deg body at machine side and workpiece side |
| 10 mm Dia body |
| Without coolant entry |
| 40 - 60 insert screw clamping interface |
| No coolant exit |
| 0 deg orthogonal rake |
| 91 deg cutting edge |
| -8 deg inclination |
| 150 mm L functional |
| 60 - 100 mm overhang |
| -1 deg lead |
| 0 deg maximum ramping |
| 0.9 Nm torque |
| F..STFCR/L-R style |
| 7 mm W functional |
| ANSI Code: F10M-STFCR 09-R |
| ISO Code: F10M-STFCR 09-R |