or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5733251 T-Max® 1-Sided Turning Insert, KNMX 16 04 10 R-71 4215, K-55 deg Parallelogram, KNMX Insert, 4215
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5733251 T-Max® 1-Sided Turning Insert, KNMX 16 04 10 R-71 4215, K-55 deg Parallelogram, KNMX Insert, 4215
SKU1235884
MFGR #5733251
Your Cost: $21.99/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, 1-Sided, Series: T-Max®, KNMX Insert, K-55 deg Parallelogram, 3 mm Maximum Depth of Cut, 0.1874 in Thickness, 3/8 in Width, 0.6496 in Length, 71 Chipbreaker, 0.0393 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 4215, ANSI Code: KNMX 16 04 10 R-71 4215, ISO Code: KNMX 16 04 10 R-71 4215, 55 deg Included Angle, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/P
Sandvik Coromant Turning Insert, 1-Sided, Series: T-Max®, KNMX Insert, K-55 deg Parallelogram, 3 mm Maximum Depth of Cut, 0.1874 in Thickness, 3/8 in Width, 0.6496 in Length, 71 Chipbreaker, 0.0393 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 4215, ANSI Code: KNMX 16 04 10 R-71 4215, ISO Code: KNMX 16 04 10 R-71 4215, 55 deg Included Angle, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/P
ANSI Code KNMX 16 04 10 R-71 4215 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5733251 Chipbreaker 71 Country of Origin SE Cutting Direction Right Hand Finish CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated For Use On Cast Iron, Stainless Steel and Steel Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 160410 Insert Style KNMX ISO Code KNMX 16 04 10 R-71 4215 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 4215 Material Carbide Material Grade K, M, P Rake Negative Seat Size 16 Series T-Max® Shape Parallelogram Stock Status NONSTOCK Type 1-Sided UPC 11 69826239381 Width 3/8 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ANSI Code | KNMX 16 04 10 R-71 4215 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5733251 |
| Chipbreaker | 71 |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated |
| For Use On | Cast Iron, Stainless Steel and Steel |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 160410 |
| Insert Style | KNMX |
| ISO Code | KNMX 16 04 10 R-71 4215 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 4215 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K, M, P |
| Rake | Negative |
| Seat Size | 16 |
| Series | T-Max® |
| Shape | Parallelogram |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 1-Sided |
| UPC 11 | 69826239381 |
| Width | 3/8 in |