or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5732884 CoroCut® 1-2, Left Hand, N123K2-0600-0004-TF Insert, K Insert Seat
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5732884 CoroCut® 1-2, Left Hand, N123K2-0600-0004-TF Insert, K Insert Seat
SKU1254141
MFGR #5732884
$/ea
Sandvik Coromant Shank Tool, Series: CoroCut® 1-2, Insert Compatibility: N123K2-0600-0004-TF, LF123K100-16B-088BM, 6 in Overall Length, Rectangular Shank, 1 in H x 1 in W Shank, K Insert Seat, Left Hand Cutting, 3.4645 in ID x 3.937 to 7.0866 in OD Groove Width, Steel
Sandvik Coromant Shank Tool, Series: CoroCut® 1-2, Insert Compatibility: N123K2-0600-0004-TF, LF123K100-16B-088BM, 6 in Overall Length, Rectangular Shank, 1 in H x 1 in W Shank, K Insert Seat, Left Hand Cutting, 3.4645 in ID x 3.937 to 7.0866 in OD Groove Width, Steel
Alternate Catalog Number LF123K100-16B-088BM Catalog Number 5732884 Country of Origin SE Finish External Geometry LF123K100-16B-088BM Gross Weight Per Pack 3.8900 lb Head Length 152.4 mm Inscribed Circle 1" Item Group 480 Material Steel Maximum Workpiece Diameter K Minimum Hole Diameter 3.465 Series CoroCut® 1-2 Toolholder Type LF123K100 UPC 11 69826219122 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Clamp Type CoroCut® 1-2 Cutting Direction Left Hand Groove Width 3.4645 in ID x 3.937 to 7.0866 in OD Insert Compatibility N123K2-0600-0004-TF Insert Seat Size K Overall Length 6 in Screw Type 1 in H x 1 in W Shank Size 1 in H x 1 in W Shank Type Rectangular Type Left Hand 0 deg body workpiece side 20 life cycle state 25.4 mm D maximum cutting Without coolant entry No coolant exit 0 deg inclination 0 deg rake orthogonal 90 deg cutting edge 49.403 mm minimum overhang 23.3906 mm width to cutting item reference point 5 Nm torque 2 axial groove support direction 25.4 mm W shank 26.3906 mm W functiona ANSI Code: LF123K100-16B-088BM ISO Code: LF123K100-16B-088BM
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LF123K100-16B-088BM |
| Catalog Number | 5732884 |
| Country of Origin | SE |
| Finish | External |
| Geometry | LF123K100-16B-088BM |
| Gross Weight Per Pack | 3.8900 lb |
| Head Length | 152.4 mm |
| Inscribed Circle | 1" |
| Item Group | 480 |
| Material | Steel |
| Maximum Workpiece Diameter | K |
| Minimum Hole Diameter | 3.465 |
| Series | CoroCut® 1-2 |
| Toolholder Type | LF123K100 |
| UPC 11 | 69826219122 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Clamp Type | CoroCut® 1-2 |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Groove Width | 3.4645 in ID x 3.937 to 7.0866 in OD |
| Insert Compatibility | N123K2-0600-0004-TF |
| Insert Seat Size | K |
| Overall Length | 6 in |
| Screw Type | 1 in H x 1 in W |
| Shank Size | 1 in H x 1 in W |
| Shank Type | Rectangular |
| Type | Left Hand |
| 0 deg body workpiece side |
| 20 life cycle state |
| 25.4 mm D maximum cutting |
| Without coolant entry |
| No coolant exit |
| 0 deg inclination |
| 0 deg rake orthogonal |
| 90 deg cutting edge |
| 49.403 mm minimum overhang |
| 23.3906 mm width to cutting item reference point |
| 5 Nm torque |
| 2 axial groove support direction |
| 25.4 mm W shank |
| 26.3906 mm W functiona |
| ANSI Code: LF123K100-16B-088BM |
| ISO Code: LF123K100-16B-088BM |