or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5731141 T-Max P Turning Shank Tool, DDHNR/L Tool Holder, DNMG 15 04 08 Insert, -17.5 deg Lead, Rectangle Shank, Left Hand
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5731141 T-Max P Turning Shank Tool, DDHNR/L Tool Holder, DNMG 15 04 08 Insert, -17.5 deg Lead, Rectangle Shank, Left Hand
SKU1228524
MFGR #5731141
Your Cost: $185.84/ea
Sandvik Coromant Turning Shank Tool, Series: T-Max P, DDHNR/L Tool Holder, 5.9055 in Overall Length, Rectangle Shank, 0.9842 in H x 0.9842 in W Shank, Insert Compatibility: DNMG 15 04 08, 1/2 Insert Seat, Left Hand Cutting, -17.5 deg Lead Angle, ANSI Code: DDHNL 2525M 1504, ISO Code: DDHNL 2525M 1504, -6 deg Rake, Steel
Sandvik Coromant Turning Shank Tool, Series: T-Max P, DDHNR/L Tool Holder, 5.9055 in Overall Length, Rectangle Shank, 0.9842 in H x 0.9842 in W Shank, Insert Compatibility: DNMG 15 04 08, 1/2 Insert Seat, Left Hand Cutting, -17.5 deg Lead Angle, ANSI Code: DDHNL 2525M 1504, ISO Code: DDHNL 2525M 1504, -6 deg Rake, Steel
Alternate Catalog Number DDHNL 2525M 1504 ANSI Code DDHNL 2525M 1504 Back of Bar to Cutting Edge 25 mm H x 25 mm W Catalog Number 5731141 Country of Origin SE Finish DDHNR/L Gross Weight Per Pack 1.5800 lb Head Length DNMG 15 04 08 Inscribed Circle -17.5 deg Insert Seat Size 1/2 ISO Code DDHNL 2525M 1504 Item Group 410 Material Steel Series T-Max P Shank Type Rectangle Type T-Max® P UPC 11 69826246207 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Direction Left Hand Insert Compatibility DNMG 15 04 08 Lead Angle -17.5 deg Overall Length 5.9055 in Rake -6 deg Shank Size 0.9842 in H x 0.9842 in W Tool Holder Style DDHNR/L 0 deg body machine side 20 life cycle state 0 deg body workpiece side Without coolant entry Floating wedge, RC hole No coolant exit 107.5 deg cutting edge -7 deg inclination 36.1 mm maximum overhang 12.5 deg ramping D insert shape 3.9 Nm torque 25 mm H functional 32 mm W functional 150 mm L functional
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DDHNL 2525M 1504 |
| ANSI Code | DDHNL 2525M 1504 |
| Back of Bar to Cutting Edge | 25 mm H x 25 mm W |
| Catalog Number | 5731141 |
| Country of Origin | SE |
| Finish | DDHNR/L |
| Gross Weight Per Pack | 1.5800 lb |
| Head Length | DNMG 15 04 08 |
| Inscribed Circle | -17.5 deg |
| Insert Seat Size | 1/2 |
| ISO Code | DDHNL 2525M 1504 |
| Item Group | 410 |
| Material | Steel |
| Series | T-Max P |
| Shank Type | Rectangle |
| Type | T-Max® P |
| UPC 11 | 69826246207 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Insert Compatibility | DNMG 15 04 08 |
| Lead Angle | -17.5 deg |
| Overall Length | 5.9055 in |
| Rake | -6 deg |
| Shank Size | 0.9842 in H x 0.9842 in W |
| Tool Holder Style | DDHNR/L |
| 0 deg body machine side |
| 20 life cycle state |
| 0 deg body workpiece side |
| Without coolant entry |
| Floating wedge, RC hole |
| No coolant exit |
| 107.5 deg cutting edge |
| -7 deg inclination |
| 36.1 mm maximum overhang |
| 12.5 deg ramping |
| D insert shape |
| 3.9 Nm torque |
| 25 mm H functional |
| 32 mm W functional |
| 150 mm L functional |