or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5731089 T-Max P Turning Shank Tool, DDJNR/L Tool Holder, DNMG 15 06 08 Insert, -3 deg Lead, Rectangle Shank, Left Hand
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5731089 T-Max P Turning Shank Tool, DDJNR/L Tool Holder, DNMG 15 06 08 Insert, -3 deg Lead, Rectangle Shank, Left Hand
SKU1228607
MFGR #5731089
Your Cost: $249.72/ea
Sandvik Coromant Turning Shank Tool, Series: T-Max P, DDJNR/L Tool Holder, 6.6929 in Overall Length, Rectangle Shank, 1.2598 in H x 1.2598 in W Shank, Insert Compatibility: DNMG 15 06 08, 1/2 Insert Seat, Left Hand Cutting, -3 deg Lead Angle, ANSI Code: DDJNL 3232P 15, ISO Code: DDJNL 3232P 15, -6 deg Rake, Steel
Sandvik Coromant Turning Shank Tool, Series: T-Max P, DDJNR/L Tool Holder, 6.6929 in Overall Length, Rectangle Shank, 1.2598 in H x 1.2598 in W Shank, Insert Compatibility: DNMG 15 06 08, 1/2 Insert Seat, Left Hand Cutting, -3 deg Lead Angle, ANSI Code: DDJNL 3232P 15, ISO Code: DDJNL 3232P 15, -6 deg Rake, Steel
Alternate Catalog Number DDJNL 3232P 15 ANSI Code DDJNL 3232P 15 Back of Bar to Cutting Edge Rectangular Catalog Number 5731089 Country of Origin SE Finish DDJNR/L Gross Weight Per Pack 2.9900 lb Head Length 1/2 in Inscribed Circle T-Max® P Insert Seat Size 1/2 ISO Code DDJNL 3232P 15 Item Group 410 Material Steel Series T-Max P Shank Type Rectangle Type -6 deg UPC 11 69826208032 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Direction Left Hand Insert Compatibility DNMG 15 06 08 Lead Angle -3 deg Overall Length 6.6929 in Rake -6 deg Shank Size 1.2598 in H x 1.2598 in W Tool Holder Style DDJNR/L 0 deg body machine side 20 life cycle state 0 deg body workpiece side Without coolant entry Floating wedge, RC hole No coolant exit 93 deg cutting edge -7 deg inclination 39.4 mm maximum overhang 27 deg ramping D insert shape 3.9 Nm torque 32 mm H functional 40 mm W functional 170 mm L functional
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DDJNL 3232P 15 |
| ANSI Code | DDJNL 3232P 15 |
| Back of Bar to Cutting Edge | Rectangular |
| Catalog Number | 5731089 |
| Country of Origin | SE |
| Finish | DDJNR/L |
| Gross Weight Per Pack | 2.9900 lb |
| Head Length | 1/2 in |
| Inscribed Circle | T-Max® P |
| Insert Seat Size | 1/2 |
| ISO Code | DDJNL 3232P 15 |
| Item Group | 410 |
| Material | Steel |
| Series | T-Max P |
| Shank Type | Rectangle |
| Type | -6 deg |
| UPC 11 | 69826208032 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Insert Compatibility | DNMG 15 06 08 |
| Lead Angle | -3 deg |
| Overall Length | 6.6929 in |
| Rake | -6 deg |
| Shank Size | 1.2598 in H x 1.2598 in W |
| Tool Holder Style | DDJNR/L |
| 0 deg body machine side |
| 20 life cycle state |
| 0 deg body workpiece side |
| Without coolant entry |
| Floating wedge, RC hole |
| No coolant exit |
| 93 deg cutting edge |
| -7 deg inclination |
| 39.4 mm maximum overhang |
| 27 deg ramping |
| D insert shape |
| 3.9 Nm torque |
| 32 mm H functional |
| 40 mm W functional |
| 170 mm L functional |