or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5728216 Right Hand, 1.5748 in Shank, Coromant® Capto® x CoroBore® 825 Connection, 0.8267 in Body Dia Workpiece Side, C4-R825A-AAA074A
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5728216 Right Hand, 1.5748 in Shank, Coromant® Capto® x CoroBore® 825 Connection, 0.8267 in Body Dia Workpiece Side, C4-R825A-AAA074A
SKU651739
MFGR #5728216
Your Cost: $1,415.84/ea
Sandvik Coromant Tool Body, Right Hand, Coromant® Capto® x CoroBore® 825, 4.1929 in Overall Length, 2.9133 in Gage Length, 1.5748 in Shank Dia, 0.8267 in Body Dia Workpiece Side, 2.9133 in Usable Length, ISO Code: C4-R825A-AAA074A, ANSI Code: C4-R825A-AAA074A, Steel
Sandvik Coromant Tool Body, Right Hand, Coromant® Capto® x CoroBore® 825, 4.1929 in Overall Length, 2.9133 in Gage Length, 1.5748 in Shank Dia, 0.8267 in Body Dia Workpiece Side, 2.9133 in Usable Length, ISO Code: C4-R825A-AAA074A, ANSI Code: C4-R825A-AAA074A, Steel
Alternate Catalog Number C4-R825A-AAA074A ANSI Code C4-R825A-AAA074A Body Diameter Workpiece Side 0.8267 in Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5728216 Clamping Length 40 mm Connection Type Coromant® Capto® x CoroBore® 825 Country of Origin DE Gross Weight Per Pack 0.9900 lb ISO Code C4-R825A-AAA074A Item Group 530 Manufacturer Sandvik Coromant Material Steel Modular System Size C4 x SZ A Overall Diameter 1.575 Shank Connection Size 1.575 Shank Length 74 mm Shank Type Coromant Capto® x CoroBore® 825 Stock Status NONSTOCK System Size Machine Side C4 Taper Size C4 Type Right Hand UPC 11 69826227554 UPC 12 69826227554 Usable Length 2.9133 in 0.001 mm adjustment increment 0 deg body workpiece side 0 - 14 deg body half taper Axial concentric and radial coolant entry 70 bar coolant 23 - 29 mm Dia cutting 55.5 mm L body 82.5 mm L protruding 74 mm overhang 1.2 Nm torque Cx-R825..AA tool style 11.5 mm W functional 20 life cycle state
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | C4-R825A-AAA074A |
| ANSI Code | C4-R825A-AAA074A |
| Body Diameter Workpiece Side | 0.8267 in |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5728216 |
| Clamping Length | 40 mm |
| Connection Type | Coromant® Capto® x CoroBore® 825 |
| Country of Origin | DE |
| Gross Weight Per Pack | 0.9900 lb |
| ISO Code | C4-R825A-AAA074A |
| Item Group | 530 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Material | Steel |
| Modular System Size | C4 x SZ A |
| Overall Diameter | 1.575 |
| Shank Connection Size | 1.575 |
| Shank Length | 74 mm |
| Shank Type | Coromant Capto® x CoroBore® 825 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| System Size Machine Side | C4 |
| Taper Size | C4 |
| Type | Right Hand |
| UPC 11 | 69826227554 |
| UPC 12 | 69826227554 |
| Usable Length | 2.9133 in |
| 0.001 mm adjustment increment |
| 0 deg body workpiece side |
| 0 - 14 deg body half taper |
| Axial concentric and radial coolant entry |
| 70 bar coolant |
| 23 - 29 mm Dia cutting |
| 55.5 mm L body |
| 82.5 mm L protruding |
| 74 mm overhang |
| 1.2 Nm torque |
| Cx-R825..AA tool style |
| 11.5 mm W functional |
| 20 life cycle state |