or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5727692 T-Max® P Turning Cutting Unit, 3.5433 in, 4.4881 in OAL, Right Hand, WNMG 080408 Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5727692 T-Max® P Turning Cutting Unit, 3.5433 in, 4.4881 in OAL, Right Hand, WNMG 080408 Insert
SKU1047379
MFGR #5727692
Your Cost: $567.96/ea
Sandvik Coromant Turning Cutting Unit, Series: T-Max® P, 3.5433 in Head Length/Projection, 4.4881 in Overall Length, W-Trigon Insert, Insert Compatibility: WNMG 080408, Right Hand Cutting, 0.6692 in Center to Cutting Edge, Steel
Sandvik Coromant Turning Cutting Unit, Series: T-Max® P, 3.5433 in Head Length/Projection, 4.4881 in Overall Length, W-Trigon Insert, Insert Compatibility: WNMG 080408, Right Hand Cutting, 0.6692 in Center to Cutting Edge, Steel
Alternate Catalog Number C4-DWLNR-17090-08 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5727692 Center to Cutting Edge 0.6692 in Center to Cutting Height 25mm Country of Origin SE Cutting Direction Right Hand Finish 400 Gross Weight Per Pack 1.0100 lb Head Length|Projection 3.5433 in IC 0 Insert Compatibility WNMG 080408 Insert Holding Method -6 Insert Style W-Trigon Internal or External Internal Item Group 410 Manufacturer Sandvik Coromant Master Insert WNMG 08 04 08 Material Steel Number of Inserts T-Max® P Series T-Max® P Stock Status NONSTOCK System Size C4 Torque Newton Meters 4 Type 114 mm UPC 11 69826242062 UPC 12 69826242062
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | C4-DWLNR-17090-08 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5727692 |
| Center to Cutting Edge | 0.6692 in |
| Center to Cutting Height | 25mm |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | 400 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0100 lb |
| Head Length|Projection | 3.5433 in |
| IC | 0 |
| Insert Compatibility | WNMG 080408 |
| Insert Holding Method | -6 |
| Insert Style | W-Trigon |
| Internal or External | Internal |
| Item Group | 410 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Master Insert | WNMG 08 04 08 |
| Material | Steel |
| Number of Inserts | T-Max® P |
| Series | T-Max® P |
| Stock Status | NONSTOCK |
| System Size | C4 |
| Torque Newton Meters | 4 |
| Type | 114 mm |
| UPC 11 | 69826242062 |
| UPC 12 | 69826242062 |