or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5726539 CoroTurn® XS, CXS-05B090-15-5230R 1025, Carbide, CXS-xxB090..R/L Insert, M, N, P, S, 1025, CXS-05B090-15-5230R 1025
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5726539 CoroTurn® XS, CXS-05B090-15-5230R 1025, Carbide, CXS-xxB090..R/L Insert, M, N, P, S, 1025, CXS-05B090-15-5230R 1025
SKU1186719
MFGR #5726539
Your Cost: $61.67/ea
List: Sandvik Coromant Back Boring Tool, Series: CoroTurn® XS, CXS-xxB090..R/L Insert, 2.2275 in Length, 0.0059 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1025, ANSI Code: CXS-05B090-15-5230R 1025, ISO Code: CXS-05B090-15-5230R 1025, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M, N, P, S
Sandvik Coromant Back Boring Tool, Series: CoroTurn® XS, CXS-xxB090..R/L Insert, 2.2275 in Length, 0.0059 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1025, ANSI Code: CXS-05B090-15-5230R 1025, ISO Code: CXS-05B090-15-5230R 1025, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M, N, P, S
Alternate Catalog Number CXS-05B090-15-5230R 1025 Catalog Number 5726539 Country of Origin GB Finish PVD-TiAlN+TiN Coated Gross Weight Per Pack 4.6300 lb Item Group 325 Maximum Bore Depth 0.0393 in Minimum Bore Diameter 0.204 in Overall Length 2.2275 in Series CoroTurn® XS Shank Diameter 0.196 in UPC 11 69826245741 UPC 12 69826245741 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Direction Right Hand Insert Size 0.197 in Material Carbide Optimized for machining of small high-quality features High precision and repeatability Solid carbide boring bar fits precisely into the adapter with a locating pin Precision ground tools for high repeatability Longer tool life by minimized micro vibrations 0 deg rake orthogonal 0 deg inclination 20 life cycle state 50.27 mm L functional 52.25 mm L protruding 28.5 mm L usable 31.02 mm overhang 27 deg ramping 3.8 mm W body 2.45 mm W functional
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CXS-05B090-15-5230R 1025 |
| Catalog Number | 5726539 |
| Country of Origin | GB |
| Finish | PVD-TiAlN+TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 4.6300 lb |
| Item Group | 325 |
| Maximum Bore Depth | 0.0393 in |
| Minimum Bore Diameter | 0.204 in |
| Overall Length | 2.2275 in |
| Series | CoroTurn® XS |
| Shank Diameter | 0.196 in |
| UPC 11 | 69826245741 |
| UPC 12 | 69826245741 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Size | 0.197 in |
| Material | Carbide |
| Optimized for machining of small high-quality features |
| High precision and repeatability |
| Solid carbide boring bar fits precisely into the adapter with a locating pin |
| Precision ground tools for high repeatability |
| Longer tool life by minimized micro vibrations |
| 0 deg rake orthogonal |
| 0 deg inclination |
| 20 life cycle state |
| 50.27 mm L functional |
| 52.25 mm L protruding |
| 28.5 mm L usable |
| 31.02 mm overhang |
| 27 deg ramping |
| 3.8 mm W body |
| 2.45 mm W functional |