or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5726458 CoroTurn® XS Thread Turning Tool, CXS-05TH050VM-5215R 1025, Cylindrical Bar, CXS-xxTH..VM..R Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5726458 CoroTurn® XS Thread Turning Tool, CXS-05TH050VM-5215R 1025, Cylindrical Bar, CXS-xxTH..VM..R Insert
SKU336875
MFGR #5726458
Your Cost: $55.98/ea
List: Sandvik Coromant Thread Turning Tool, Series: CoroTurn® XS, CXS-xxTH..VM..R Insert, Cylindrical Bar, Internal/V-Profile 60 deg, 5 to 20 External/5 to 12 Internal, 0.1968 in Inscribed Circle, 1.5838 Length, ANSI Code: CXS-05TH050VM-5215R 1025, ISO Code: CXS-05TH050VM-5215R 1025, Sharp Edge Chipbreaker, Positive Rake, Manufacturer's Grade: 1025, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Sandvik Coromant Thread Turning Tool, Series: CoroTurn® XS, CXS-xxTH..VM..R Insert, Cylindrical Bar, Internal/V-Profile 60 deg, 5 to 20 External/5 to 12 Internal, 0.1968 in Inscribed Circle, 1.5838 Length, ANSI Code: CXS-05TH050VM-5215R 1025, ISO Code: CXS-05TH050VM-5215R 1025, Sharp Edge Chipbreaker, Positive Rake, Manufacturer's Grade: 1025, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Alternate Catalog Number CXS-05TH050VM-5215R 1025 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5726458 Country of Origin GB Cutting Direction Right Hand Finish PVD-TiAlN+TiN Coated Groove Width 0.096 in Gross Weight Per Pack 3.4600 lb Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Material Solid Carbide Material Grade M, N, P, S Maximum Hole Depth 0.591 in Minimum Hole Diameter 0.205 in Overall Length 1.58386 in Projection 1.485 in Series CoroTurn® XS Shank Diameter 0.197 in Stock Status NONSTOCK UPC 11 69826226260 UPC 12 69826226260 Optimized for machining of small high quality features High precision and repeatability Reliable and easy-to-use clamping system Locking precision - solid carbide boring bar fits precisely into the adaptor with a locating pin, rigid clamping with increased stability with collet clamped adaptors Without coolant entry For use with C4-CXS-47-05, CXS-A0500-05, CXS-A0625-05, CXS-A0750-05, CXS-A1000-05M and CXS-A22-05 0.48 mm H theoretical thread No coolant exit 5 mm Dia connection 5.2 mm Dia minimum bore 37.3 mm L functional 0 deg major cutting edge(Kappa) 37.73 mm L protruding 15 mm L usable 17.57 mm maximum overhang Cylindrical mounting 20 life cycle state
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CXS-05TH050VM-5215R 1025 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5726458 |
| Country of Origin | GB |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | PVD-TiAlN+TiN Coated |
| Groove Width | 0.096 in |
| Gross Weight Per Pack | 3.4600 lb |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Material | Solid Carbide |
| Material Grade | M, N, P, S |
| Maximum Hole Depth | 0.591 in |
| Minimum Hole Diameter | 0.205 in |
| Overall Length | 1.58386 in |
| Projection | 1.485 in |
| Series | CoroTurn® XS |
| Shank Diameter | 0.197 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UPC 11 | 69826226260 |
| UPC 12 | 69826226260 |
| Optimized for machining of small high quality features |
| High precision and repeatability |
| Reliable and easy-to-use clamping system |
| Locking precision - solid carbide boring bar fits precisely into the adaptor with a locating pin, rigid clamping with increased stability with collet clamped adaptors |
| Without coolant entry |
| For use with C4-CXS-47-05, CXS-A0500-05, CXS-A0625-05, CXS-A0750-05, CXS-A1000-05M and CXS-A22-05 |
| 0.48 mm H theoretical thread |
| No coolant exit |
| 5 mm Dia connection |
| 5.2 mm Dia minimum bore |
| 37.3 mm L functional |
| 0 deg major cutting edge(Kappa) |
| 37.73 mm L protruding |
| 15 mm L usable |
| 17.57 mm maximum overhang |
| Cylindrical mounting |
| 20 life cycle state |