or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5726038 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMX 43A1-SM H13A, C-80 deg Diamond, CNMX Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5726038 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMX 43A1-SM H13A, C-80 deg Diamond, CNMX Insert
SKU1241741
MFGR #5726038
Your Cost: $11.22/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMX Insert, C-80 deg Diamond, 1.5 mm Maximum Depth of Cut, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5077 in Length, SM Chipbreaker, 0.0314 in Corner Radius, 0.2029 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: CNMX 43A1-SM H13A, ISO Code: CNMX 12 04 A1-SM H13A, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: S
Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMX Insert, C-80 deg Diamond, 1.5 mm Maximum Depth of Cut, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5077 in Length, SM Chipbreaker, 0.0314 in Corner Radius, 0.2029 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: CNMX 43A1-SM H13A, ISO Code: CNMX 12 04 A1-SM H13A, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: S
ANSI Code CNMX 43A1-SM H13A Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5726038 Chipbreaker SM Corner Radius 0.031 in Country of Origin SE Cutting Direction Neutral Finish Uncoated For Use On Heat Resistant Super Alloys and Titanium Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Included Angle 80 ° Insert Size 43A1 Insert Style CNMX ISO Code CNMX 12 04 A1-SM H13A Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Grade S Maximum Depth of Cut 1.5 mm Rake Negative Relief Angle 0 ° Seat Size 12 Series T-Max® P Shape Diamond Stock Status NONSTOCK UPC 11 69826225483
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ANSI Code | CNMX 43A1-SM H13A |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5726038 |
| Chipbreaker | SM |
| Corner Radius | 0.031 in |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish | Uncoated |
| For Use On | Heat Resistant Super Alloys and Titanium |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Included Angle | 80 ° |
| Insert Size | 43A1 |
| Insert Style | CNMX |
| ISO Code | CNMX 12 04 A1-SM H13A |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Grade | S |
| Maximum Depth of Cut | 1.5 mm |
| Rake | Negative |
| Relief Angle | 0 ° |
| Seat Size | 12 |
| Series | T-Max® P |
| Shape | Diamond |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UPC 11 | 69826225483 |