or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5726035 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMP 643 4235, C-80 deg Diamond, CNMP Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5726035 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMP 643 4235, C-80 deg Diamond, CNMP Insert
SKU1241742
MFGR #5726035
Your Cost: $32.04/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMP Insert, C-80 deg Diamond, 8.6 mm Maximum Depth of Cut, 3/4 in Inscribed Circle, 1/4 in Thickness, 0.7615 in Length, NMP Chipbreaker, 0.0468 in Corner Radius, 0.312 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4235, ANSI Code: CNMP 643 4235, ISO Code: CNMP 19 06 12 4235, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: P
Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMP Insert, C-80 deg Diamond, 8.6 mm Maximum Depth of Cut, 3/4 in Inscribed Circle, 1/4 in Thickness, 0.7615 in Length, NMP Chipbreaker, 0.0468 in Corner Radius, 0.312 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4235, ANSI Code: CNMP 643 4235, ISO Code: CNMP 19 06 12 4235, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: P
ANSI Code CNMP 643 4235 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5726035 Chipbreaker NMP Country of Origin US Cutting Direction Neutral Finish CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated For Use On Steel Gross Weight Per Pack 0.5800 lb Insert Size 643 Insert Style CNMP ISO Code CNMP 19 06 12 4235 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 4235 Material Carbide Material Grade P Maximum Depth of Cut 8.6 mm Rake Negative Seat Size 19 Series T-Max® P Shape Diamond Stock Status NONSTOCK Thickness 1/4 in UPC 11 69826246714
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ANSI Code | CNMP 643 4235 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5726035 |
| Chipbreaker | NMP |
| Country of Origin | US |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated |
| For Use On | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 0.5800 lb |
| Insert Size | 643 |
| Insert Style | CNMP |
| ISO Code | CNMP 19 06 12 4235 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 4235 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | P |
| Maximum Depth of Cut | 8.6 mm |
| Rake | Negative |
| Seat Size | 19 |
| Series | T-Max® P |
| Shape | Diamond |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/4 in |
| UPC 11 | 69826246714 |