or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5725911 CoroTurn® 111 Turning Insert, CPMT 2(1.5)0-MF 1125, C-80 deg Diamond, CPMT Insert, 1125, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5725911 CoroTurn® 111 Turning Insert, CPMT 2(1.5)0-MF 1125, C-80 deg Diamond, CPMT Insert, 1125, Carbide
SKU597379
MFGR #5725911
Your Cost: $15.57/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Series: CoroTurn® 111, CPMT Insert, C-80 deg Diamond, 1.5 mm Maximum Depth of Cut, 1/4 in Inscribed Circle, 0.0937 in Thickness, 0.2538 in Length, MF Chipbreaker, 0.0078 in Corner Radius, 0.1102 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1125, ANSI Code: CPMT 2(1.5)0-MF 1125, ISO Code: CPMT 06 02 02-MF 1125, 80 deg Included Angle, 11 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M
Sandvik Coromant Turning Insert, Series: CoroTurn® 111, CPMT Insert, C-80 deg Diamond, 1.5 mm Maximum Depth of Cut, 1/4 in Inscribed Circle, 0.0937 in Thickness, 0.2538 in Length, MF Chipbreaker, 0.0078 in Corner Radius, 0.1102 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1125, ANSI Code: CPMT 2(1.5)0-MF 1125, ISO Code: CPMT 06 02 02-MF 1125, 80 deg Included Angle, 11 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M
Alternate Catalog Number CPMT 2(1.5)0-MF 1125 ANSI Code CPMT 2(1.5)0-MF 1125 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5725911 Chipbreaker MF Corner Radius 0.008 in Country of Origin SE Cutting Direction Neutral Finish PVD-TiAlN+AlCr2O3 Coated For Use On Stainless Steel, Heat Resistant Super Alloys and Titanium Gross Weight Per Pack 4.8500 lb Hole Diameter 0.1102 in Included Angle 80 ° Inscribed Circle 1/4 in Insert Size 2(1.5)0 Insert Style CPMT ISO Code CPMT 06 02 02-MF 1125 Item Group 120 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1125 Material Carbide Material Grade M, S Maximum Depth of Cut 1.5 mm Rake Positive Relief Angle 11 ° Seat Size 06 Series CoroTurn® 111 Shape Diamond Stock Status NONSTOCK Thickness 0.0937 in UPC 11 69826243460 UPC 12 69826243460 Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance The screw clamping ensures stability and unobstructed chip flow 0.03 - 0.12 mm/r cutting feed 20 life cycle state
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CPMT 2(1.5)0-MF 1125 |
| ANSI Code | CPMT 2(1.5)0-MF 1125 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5725911 |
| Chipbreaker | MF |
| Corner Radius | 0.008 in |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish | PVD-TiAlN+AlCr2O3 Coated |
| For Use On | Stainless Steel, Heat Resistant Super Alloys and Titanium |
| Gross Weight Per Pack | 4.8500 lb |
| Hole Diameter | 0.1102 in |
| Included Angle | 80 ° |
| Inscribed Circle | 1/4 in |
| Insert Size | 2(1.5)0 |
| Insert Style | CPMT |
| ISO Code | CPMT 06 02 02-MF 1125 |
| Item Group | 120 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1125 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, S |
| Maximum Depth of Cut | 1.5 mm |
| Rake | Positive |
| Relief Angle | 11 ° |
| Seat Size | 06 |
| Series | CoroTurn® 111 |
| Shape | Diamond |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.0937 in |
| UPC 11 | 69826243460 |
| UPC 12 | 69826243460 |
| Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times |
| Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability |
| Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries |
| Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts |
| Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection |
| Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation |
| Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance |
| The screw clamping ensures stability and unobstructed chip flow |
| 0.03 - 0.12 mm/r cutting feed |
| 20 life cycle state |