or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5725539 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMM 432-QR 4235, C-80 deg Diamond, CNMM Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5725539 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMM 432-QR 4235, C-80 deg Diamond, CNMM Insert
SKU1242011
MFGR #5725539
Your Cost: $15.75/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMM Insert, C-80 deg Diamond, 8 mm Maximum Depth of Cut, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5077 in Length, QR Chipbreaker, 0.0312 in Corner Radius, 0.2029 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4235, ANSI Code: CNMM 432-QR 4235, ISO Code: CNMM 12 04 08-QR 4235, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: M/P
Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMM Insert, C-80 deg Diamond, 8 mm Maximum Depth of Cut, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5077 in Length, QR Chipbreaker, 0.0312 in Corner Radius, 0.2029 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4235, ANSI Code: CNMM 432-QR 4235, ISO Code: CNMM 12 04 08-QR 4235, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: M/P
ANSI Code CNMM 432-QR 4235 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5725539 Chipbreaker QR Corner Radius 0.031 in Country of Origin JP Cutting Direction Neutral Finish CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated For Use On Stainless Steel and Steel Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Hole Diameter 0.2029 in Included Angle 80 ° Inscribed Circle 1/2 in Insert Size 432 Insert Style CNMM ISO Code CNMM 12 04 08-QR 4235 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 4235 Material Carbide Material Grade M, P Maximum Depth of Cut 8 mm Rake Negative Relief Angle 0 ° Seat Size 12 Series T-Max® P Shape Diamond Stock Status NONSTOCK Thickness 0.1874 in UPC 11 69826237215 Finishing insert Excellent chip control Can also be used for precision boring Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | CNMM 432-QR 4235 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5725539 |
| Chipbreaker | QR |
| Corner Radius | 0.031 in |
| Country of Origin | JP |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated |
| For Use On | Stainless Steel and Steel |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Hole Diameter | 0.2029 in |
| Included Angle | 80 ° |
| Inscribed Circle | 1/2 in |
| Insert Size | 432 |
| Insert Style | CNMM |
| ISO Code | CNMM 12 04 08-QR 4235 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 4235 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, P |
| Maximum Depth of Cut | 8 mm |
| Rake | Negative |
| Relief Angle | 0 ° |
| Seat Size | 12 |
| Series | T-Max® P |
| Shape | Diamond |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.1874 in |
| UPC 11 | 69826237215 |
| Finishing insert |
| Excellent chip control |
| Can also be used for precision boring |
| Aluminum oxide with optimized microstructure offers a 50% longer tool life under conditions of crater wear and also reduced machining times |
| Mechanical post-treatment - unique residual stress rate, increased process reliability |
| Large, universal chip breaking area and longer tool life for ISO P geometries |
| Ground seating surface after coating for improved process reliability when working with interrupted cuts |
| Silver flank face indicator layer for extremely easy wear detection |
| Microedge technology offers a 30% longer tool life under conditions of flank face wear or plastic deformation |
| Extremely smooth rake face for excellent tribochemical wear resistance |