or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5725418 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMG 642-MR 235, C-80 deg Diamond, CNMG Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5725418 T-Max® P Negative Basic Shape Turning Insert, CNMG 642-MR 235, C-80 deg Diamond, CNMG Insert
SKU323938
MFGR #5725418
Your Cost: $35.47/ea
List: Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMG Insert, C-80 deg Diamond, 12 mm Maximum Depth of Cut, 3/4 in Inscribed Circle, 1/4 in Thickness, 0.7615 in Length, MR Chipbreaker, 0.0312 in Corner Radius, 0.312 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 235, ANSI Code: CNMG 642-MR 235, ISO Code: CNMG 19 06 08-MR 235, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: M/P
Sandvik Coromant Turning Insert, Negative Basic Shape, Series: T-Max® P, CNMG Insert, C-80 deg Diamond, 12 mm Maximum Depth of Cut, 3/4 in Inscribed Circle, 1/4 in Thickness, 0.7615 in Length, MR Chipbreaker, 0.0312 in Corner Radius, 0.312 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 235, ANSI Code: CNMG 642-MR 235, ISO Code: CNMG 19 06 08-MR 235, 80 deg Included Angle, 0 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: M/P
Alternate Catalog Number CNMG 642-MR 235 ANSI Code CNMG 642-MR 235 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5725418 Chipbreaker MR Country of Origin SE Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Hand of Insert Neutral Included Angle 80 deg Insert Size C - 80 deg Diamond Insert Style CNMG ISO Code CNMG 19 06 08-MR 235 Item Group 110 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 235 Material Carbide Material Grade M/P Maximum Depth of Cut 12 mm Series T-Max® P Shape C-80 deg Diamond Stock Status NONSTOCK Thickness 1/4 in Type Negative Basic Shape UPC 11 69826268653 UPC 12 69826268653 Straight hole and non-flat surface clamping interface 20 life cycle state 2-side cutting +/-0.13 mm THK and +/-0.10 mm inscribed circle tolerance ER treated cutting edge Solid carbide is extremely heat-resistant and used for high speed applications on cast iron, non-ferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials For external turning operations and internal machining 0.15 - 0.55 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CNMG 642-MR 235 |
| ANSI Code | CNMG 642-MR 235 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5725418 |
| Chipbreaker | MR |
| Country of Origin | SE |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Included Angle | 80 deg |
| Insert Size | C - 80 deg Diamond |
| Insert Style | CNMG |
| ISO Code | CNMG 19 06 08-MR 235 |
| Item Group | 110 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 235 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/P |
| Maximum Depth of Cut | 12 mm |
| Series | T-Max® P |
| Shape | C-80 deg Diamond |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/4 in |
| Type | Negative Basic Shape |
| UPC 11 | 69826268653 |
| UPC 12 | 69826268653 |
| Straight hole and non-flat surface clamping interface |
| 20 life cycle state |
| 2-side cutting |
| +/-0.13 mm THK and +/-0.10 mm inscribed circle tolerance |
| ER treated cutting edge |
| Solid carbide is extremely heat-resistant and used for high speed applications on cast iron, non-ferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials |
| For external turning operations and internal machining |
| 0.15 - 0.55 mm/r cutting feed |